Vyrobte si květináč s mozaikou – originální bytový doplněk

Stavíte nebo rekonstruujete byt či dům a zbylo vám pár obkladaček a nevíte co s nimi? Pojďte si s námi vyrobit květináč, který se stane originálním a neotřelým bytovým doplňkem.

Připravte si

Budete potřebovat především obkladačky, tedy zbytky kachliček z koupelny nebo obkladů za kuchyňskou linkou. Kachličky z dlažby bývají příliš tvrdé a špatně se s nimi pracuje, proto nejsou příliš vhodné.

Dále si připravte nejlépe keramický květináč; čím větší průměr, tím větší úlomky kachliček můžete použít. Potřebovat budete i penetrační nátěr, lepidlo na obkladačky nebo silikon a spárovací hmotu.

Pro samotnou práci s kachličkami budete potřebovat kladivo, kus staré látky a štípačky. Štípačkami se lépe upravují kousky kachliček, které pak vytvarujete dle vašich potřeb.

Natíráme, rozbíjíme a lepíme

Nejdříve si musíme natřít květináč penetrací, která bude chránit povrch květináče proti vodě, tedy voda nebude prosakovat pod přilepené kachličky, čímž zabráníme jejich odpadávání. Pokud používáte plastový květináč, natírat není třeba.

Penetrace květináče
Penetrace květináče

Květináč necháme zaschnout alespoň jeden den a mezitím se pustíme do rozbíjení kachliček. Pro vaši bezpečnost zabalte každou kachličku do kusu látky a teprve potom začněte rozbíjet kladivem. Drobné úlomky si dávejte podle barev do nějaké krabice, aby se vám s nimi později lépe pracovalo.

Pro svou ochranu rozbíjejte úlomky přes hadr
Pro svou ochranu rozbíjejte úlomky přes hadr
Úlomky roztříděné podle barvy
Úlomky roztříděné podle barvy

Po zaschnutí květináče můžeme přejít k lepení úlomků – mozaiky. Rozložení a barevná kompozice je čistě na vás a díky tomu vznikne jedinečný originál. Lepidlo si namíchejte podle návodu na sáčku. Snažte se lepit každý kousek kachličky na stejnou vrstvu lepidla, aby všechny byly po zaschnutí rovnoměrně vysoko. Zároveň zachovávejte přiměřeně stejné mezery mezi kachličkami a dbejte na čistotu povrchu, jakmile totiž lepidlo zaschne, budete jej těžko z kachličky odstraňovat. Proto si po lepení celý květináč zkontrolujte, zda někde nejsou úlomky zašpiněné. Mozaiku nechte pořádně zaschnout.

Pod úlomky nanášíme stejnou vrstvu lepidla
Pod úlomky nanášíme stejnou vrstvu lepidla

Spárujeme a čistíme

Jakmile je květináč polepený mozaikou a pořádně vyschlý. Můžeme přejít ke spárování. Barvu spárovací hmoty volte přiměřeně k barvě obkladů a namíchejte s vodou do podoby husté kaše.

Hmotu poctivě nanášejte pomocí špachtle nebo nějakého kusu gumy na květináč tak, abyste vyplnili všechny spáry a nepoškrábali mozaiku. Povrch kachliček bude špinavý, což nevadí. Jakmile zaspárujete, nechte spárovací hmotu zavanout, což znamená lehce zaschnout; to trvá přibližně hodinu.

Zaspárovaný květináč
Zaspárovaný květináč

Po hodině začněte kachličky lehce očisťovat od spárovací hmoty. Používejte například houbičku na nádobí, kterou pravidelně namáčejte do čisté vody. Houbičkou přejíždějte přes celý květináč i povrch spár, abyste odkryly celou mozaiku a spára nebyla vystouplá nad kachličky. Mozaika může zůstat lehce zašpiněná, ale nesmí na sobě mít kusy hmoty, které byste později neodstranili.

Hotová dekorace
Hotová dekorace

Květináč nechte vyschnout alespoň 24 hodin a pak celý omyjte čistou vodou. Takto připravený květináč již můžete osadit a začít používat.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář