Teplo dělá domov domovem: Jaké jsou možnosti?

Vytápění je důležitou součástí každé domácnosti, a to jak z pohledu finančního – výdaje za topení jsou významnou složkou rodinného rozpočtu – tak z hlediska samotné podstaty domácího zázemí. Domov je zkrátka tam, kde nalezneme zlidovělé „teplo domova“ a kde teploměr na měření teploty ukáže minimálně 20 stupňů.

heating-949081_1920

Druhy vytápění

Tak jako v každém oboru, i na poli vytápění se u nás za posledních několik let objevilo mnoho alternativ k původnímu klasickému „pálení uhlí“. O tom, jaké jsou možnosti, se dočtete v následujících odstavcích.

Ekologické alternativy ke klasickým spalovacím kotlům

Spalování uhlí už dnes přežívá pouze na některých malých vesnicích, které stále čekají na zavedení plynu, už se však ale jedná spíše o unikát, který nás pří náhodné návštěvě některými vesnicemi překvapí vůní, kterou známe ze svého dětství.

Na podobném principu fungují kotle na pelety, ve kterých se topí speciálním palivem, tzv. peletkami, což jsou pod tlakem slisované piliny, často z pilin zbytkových ve dřevozpracovatelském průmyslu. Pelety se vyznačují poměrně nízkou cenou a vysokou výhřevností, i v palivu však naleznete velké výkyvy kvality, které mají na následnou výhřevnost vliv.

Nejdražší je pořízení kotle, který bude pelety spalovat, zejména pokud si chcete pořídit takový, který při nedostatku pelet bude umět spalovat i klasické dříví.

Plynové vytápění

Další možností je, jak již bylo zmíněno, vytápění plynové, které je v našich domácnostech v současnosti nejpopulárnější. Výhodou je, že spalování plynu vzniká oproti pevním palivům mnohem méně škodlivých látek a plynů, stejně tak kotle jsou vzhledem k rozšířenosti paliva cenově dostupné. V panelových domech a bytech je pak často instalována tzv. karma, tedy kondenzační kotel na vytápění.

Elektrické vytápění

Poměrně drahým způsobem vytápění je elektřina, která zatím čeká na efektivnější technologie. Pamatujete si, jak vaše babičky na vesnicích čekaly na levný noční proud, aby zapnuly své bojlery na teplou vodu? Dodnes se bohužel technologie příliš neposunula, a tak elektřina je využívána tam, kde není jiná možnost, případně u podlahových topení v koupelně, kde jej zapneme jen na chvíli večer.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář