Letnění pokojových rostlin

Palmy, dracény, fíkusy i ty další, pojďte ven! Léto je nejlepším obdobím, kdy můžete vytáhnout své pokojové rostliny na balkon či do zahrady. Dopřejte jim více tepla i světla. Můžete tak předejít výskytu škůdců a celkově podpořit jejich vitalitu. Více o letnění pokojových rostlin se dočtete v článku.

Pelargonie, muškát
Letnění pokojových rostlin

Méně škůdců, více vitality

Rostliny vystavené venkovním podmínkám jsou po i několikatýdenním pobytu venku otužilejší a díky tomu i odolnější vůči změnám v interiérech. Mimo to je venku řada užitečných živočichů, kteří patří mezi přirozené nepřátele savých a žravých škůdců, jako jsou červci, puklice, mšice a další. To ovšem neznamená, že své silně napadené fíkusy můžete prostě postavit ven a příroda už se o to postará. Jedná se spíše o preventivní opatření, které lze případně použít i při počátečním napadení.

Příprava pokojovek na dovolenou

Suché a slabě rostoucí výhony odstraňte. Můžete je i zastřihnout, potřebují-li to. Rostliny díky tomu získají hezký tvar a podpoříte tak i tvorbu nových silných výhonů. Dále je nutné provést kontrolu škůdců, kteří se skrývají i na spodní straně listů. Napadené rostliny lze ošetřit například mýdlovým roztokem či insekticidním přípravkem. Případně je nutné napadené části odstranit.

Kdy je čas pro „letnění“?

Vhodný čas pro vystavení rostlin venkovním podmínkám je u každého druhu odlišný. Obecně ale platí, že přesun je vhodný ve chvíli, kdy je venku trvale dosažená minimální teplota, kterou konkrétní druh vyžaduje. Například středomořské rostliny se silnými listy, jako jsou oleandry, vavříny apod., lze umístit ven už začátkem dubna, nejsou-li očekávány v budoucnu trvalé mrazy.

Nezapomeňte, že zemina v květináčích promrzá rychleji než v záhonech. Ukládáte-li rostliny ven před třemi zmrzlými (15. 5.), je nutné sledovat počasí a případně rostliny přesunout. V případě, že teploty klesnou jen o pár stupňů pod nulu, postačí rostliny zakrýt. Druhy z teplomilnějších oblastí raději vyneste ven až po patnáctém květnu, případně je nevynášejte dříve, než se teploty trvale budou držet alespoň okolo 10 °C.

Pokojová rostlina v květináči
Pokojovku dávejte ven, až bude dosažená minimální potřebná teplota

Počátky ve stínu

V den, kdy umisťujeme rostliny ven, by měly být teploty interiéru shodné s teplotami exteriéru. Díky tomu zabráníte teplotnímu šoku, který by mohl rostlině ublížit. Možná vás láká umístit rostliny ihned na osluněné místo, to však není vhodné. Po přesunu je pro rostliny všechno nové včetně světelných podmínek. Lepší je uložit rostliny ven, když je oblačno. První dny by měly květiny trávit ve stínu, jinak by mohlo dojít ke spálení sluncem. Pokud nemůžete uchovat rostliny ve stínu, zakryjte je tenkým hadříkem, který je ochrání před UV zářením.

Nutná zálivka a další péče

Rostliny i během venkovního pobytu potřebují naši pozornost. V první řadě je nutná pravidelná zálivka. Zemina v květináčích během léta vysychá velmi rychle, určitě to znáte. Dále nezapomínáme rostliny zbavovat suchých částí a případně odstraňovat škůdce.

Konec letnění

S příchodem změn počasí a teplot hlídáme čas, kdy naše krásky opět přesuneme dovnitř. U teplomilnějších druhů může tato chvíle nastat na konci srpna či počátkem září, jiným druhům můžeme dopřát venkovní podmínky o něco déle. Než přijdou první mrazíky, měly by být však všechny pokojovky doma. Než rostliny přesuneme, zkontrolujeme opět přítomnost chorob a škůdců. Dívejte se nejen po povlaku, larvách a broucích, ale také po poletujících muškách – smutnicích. V případě napadení provedeme ještě venku potřebné ošetření.

ZDROJ:
ŠEDIVÝ, Josef. Ochrana rostlin na zahradě od jara do zimy. 2., upr. vyd. Praha: Grada, 2002. Česká zahrada. ISBN 80-247-0322-X.

https://www.gardena.com/ca-en/garden-life/garden-magazine/the-best-time-to-put-your-container-plants-outside/


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář