Jak zatočit se smutnicemi

S příchodem zimy se ve vytopených místnostech domů či bytů začíná dařit nepříjemnému škůdci pokojových květin – smutnici. I když drobná černá muška může na první pohled vypadat neškodně, její larvy dokáží v krátkém čase zničit i odolné rostliny.

Lapače problém neřeší

Na první pohled je snadné zaměnit smutnice s mnohem známějšími muškami octomilkami. Ale zatímco octomilky se vyskytují na zahnívajícím ovoci a kuchyňských zbytcích, hejno smutnic vás obklopí pokaždé, když manipulujete s pokojovými rostlinami.

Larvy smutnic nebývají na první pohled vidět
Larvy smutnic nebývají na první pohled vidět

Mušky jako takové rostlině neškodí. Problémem jsou jejich larvy, které žijí v zemině a požírají jemné vlášečnicové kořínky květin. Přemnožené larvy snadno zlikvidují celý kořenový systém a rostlina pak pomalu odumírá. Problém se rozhodně nevyplácí podceňovat, protože zanedbaný výskyt několika málo mušek se během týdne rychle změní v nebezpečné zamoření. Larvy se nejdříve objevují v mělce kořenících rostlinách (ibišek, africká fialka), ale rychle se šíří.

Oblíbené lapače žluté barvy umístěné v blízkosti pokojových rostlin nejsou příliš účinné. I několik málo oplodněných samiček dokáže populaci smutnic udržovat na nebezpečné úrovni.

Babské rady fungují jen zpočátku

Při prvním výskytu smutnic můžete bez obav sáhnout k postupům našich babiček. Funguje skořice ve vodě na zalévání (1 lžička na 2 litry vody), výluh z tabáku jako zálivka (obsah jedné krabičky cigaret nechat v 5l nádobě louhovat dva dny) nebo oloupané stroužky česneku zahrabané do půdy (1 stroužek na malý květináč). Tyto postupy ale fungují jen tehdy, když je mušek málo a zeleň ve vašem bytě nedosahuje neobvyklého počtu.

Efektivní není ani pouhé hubení již létajících smutnic (např. biolitem). Larvám v substrátu totiž tato metoda neublíží a navíc je použití jakéhokoli insekticidu v uzavřených bytových prostorách značně problematické.

Jak na smutnice – funguje písek i hlístice

Velmi účinným prostředkem v boji proti smutnicím je písek, ale nikoli ten obyčejný z venkovního pískoviště. Je nutné použít jemný akvaristický písek, který koupíte ve specializovaných prodejnách. Jedno kilové balení nestojí obvykle více než 100 Kč a vystačí vám podle velikosti na 20-40 květináčů. Pískem je nutné důkladně zasypat povrch zeminy, aby se vylíhlé mušky nemohly dostat z květináče ven. Centimetrová vrstva písku by měla stačit. Současně je vhodné omezit zálivku a smutnice do týdne zmizí.

Akvaristický písek v květináčích vypadá velmi dekorativně, ale je možné, že vám jeho použití z nějakého důvodu nebude vyhovovat. V takovém případě je nutné sáhnout po biologické ochraně rostlin – parazitickým hlísticím. Na našem trhu jsou k dostání balíčky s vajíčky hlístic, které stačí jednoduše nasypat do vody a postižené rostliny zalít. Vylíhlé hlístice najdou za pomoci čichu larvy smutnic a zlikvidují je. Jakmile odstraní všechny larvy, hlístice zahynou. Nemusíte se bát ani nežádoucí kontaminace, hlístice jsou neškodné pro lidi i pro zvířata. Nevadí ani náhodné požití ošetřené vody či půdy. Účinek je podobný jako při použití písku – do týdne nebude po smutnicích ani stopa.

Nejlepší ochranou je prevence

Larvy smutnic se do našich domovů nejčastěji dostávají z kontaminované zeminy. Levný substrát je proto dobré před použitím prolít horkou vodou nebo nahřát v páře. Oblíbené pečení substrátu v troubě nelze pro pronikavý zápach rozhodně doporučit. Smutnice se také často vyskytují v zemině letněných rostlin, které je třeba po přenesení zpět dovnitř po několik týdnů pečlivě sledovat.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním: