Jak zatočit se smutnicemi

S příchodem zimy se ve vytopených místnostech domů či bytů začíná dařit nepříjemnému škůdci pokojových květin – smutnici. I když drobná černá muška může na první pohled vypadat neškodně, její larvy dokáží v krátkém čase zničit i odolné rostliny.

Lapače problém neřeší

Na první pohled je snadné zaměnit smutnice s mnohem známějšími muškami octomilkami. Ale zatímco octomilky se vyskytují na zahnívajícím ovoci a kuchyňských zbytcích, hejno smutnic vás obklopí pokaždé, když manipulujete s pokojovými rostlinami.

Larvy smutnic nebývají na první pohled vidět
Larvy smutnic nebývají na první pohled vidět

Mušky jako takové rostlině neškodí. Problémem jsou jejich larvy, které žijí v zemině a požírají jemné vlášečnicové kořínky květin. Přemnožené larvy snadno zlikvidují celý kořenový systém a rostlina pak pomalu odumírá. Problém se rozhodně nevyplácí podceňovat, protože zanedbaný výskyt několika málo mušek se během týdne rychle změní v nebezpečné zamoření. Larvy se nejdříve objevují v mělce kořenících rostlinách (ibišek, africká fialka), ale rychle se šíří.

Oblíbené lapače žluté barvy umístěné v blízkosti pokojových rostlin nejsou příliš účinné. I několik málo oplodněných samiček dokáže populaci smutnic udržovat na nebezpečné úrovni.

Babské rady fungují jen zpočátku

Při prvním výskytu smutnic můžete bez obav sáhnout k postupům našich babiček. Funguje skořice ve vodě na zalévání (1 lžička na 2 litry vody), výluh z tabáku jako zálivka (obsah jedné krabičky cigaret nechat v 5l nádobě louhovat dva dny) nebo oloupané stroužky česneku zahrabané do půdy (1 stroužek na malý květináč). Tyto postupy ale fungují jen tehdy, když je mušek málo a zeleň ve vašem bytě nedosahuje neobvyklého počtu.

Efektivní není ani pouhé hubení již létajících smutnic (např. biolitem). Larvám v substrátu totiž tato metoda neublíží a navíc je použití jakéhokoli insekticidu v uzavřených bytových prostorách značně problematické.

Jak na smutnice – funguje písek i hlístice

Velmi účinným prostředkem v boji proti smutnicím je písek, ale nikoli ten obyčejný z venkovního pískoviště. Je nutné použít jemný akvaristický písek, který koupíte ve specializovaných prodejnách. Jedno kilové balení nestojí obvykle více než 100 Kč a vystačí vám podle velikosti na 20-40 květináčů. Pískem je nutné důkladně zasypat povrch zeminy, aby se vylíhlé mušky nemohly dostat z květináče ven. Centimetrová vrstva písku by měla stačit. Současně je vhodné omezit zálivku a smutnice do týdne zmizí.

Akvaristický písek v květináčích vypadá velmi dekorativně, ale je možné, že vám jeho použití z nějakého důvodu nebude vyhovovat. V takovém případě je nutné sáhnout po biologické ochraně rostlin – parazitickým hlísticím. Na našem trhu jsou k dostání balíčky s vajíčky hlístic, které stačí jednoduše nasypat do vody a postižené rostliny zalít. Vylíhlé hlístice najdou za pomoci čichu larvy smutnic a zlikvidují je. Jakmile odstraní všechny larvy, hlístice zahynou. Nemusíte se bát ani nežádoucí kontaminace, hlístice jsou neškodné pro lidi i pro zvířata. Nevadí ani náhodné požití ošetřené vody či půdy. Účinek je podobný jako při použití písku – do týdne nebude po smutnicích ani stopa.

Nejlepší ochranou je prevence

Larvy smutnic se do našich domovů nejčastěji dostávají z kontaminované zeminy. Levný substrát je proto dobré před použitím prolít horkou vodou nebo nahřát v páře. Oblíbené pečení substrátu v troubě nelze pro pronikavý zápach rozhodně doporučit. Smutnice se také často vyskytují v zemině letněných rostlin, které je třeba po přenesení zpět dovnitř po několik týdnů pečlivě sledovat.


Zde můžete mít reklamu trvale za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním: