Dětský pokoj – svět snů, her i povinností

Dítě potřebuje pro zdravý vývoj dostatek soukromí a intimity, kde má spoustu možností rozvíjet svůj svět, fantazii a kreativitu.

Dětské království

Dětský pokoj by měl projít asi třemi základními vývojovými změnami, které souvisejí s rozdělením dětí podle věku do tří let, od tří do šesti let a od šesti do čtrnácti let. Podle těchto skupin bychom měli zařízení dětského pokoje realizovat.

Dítě potřebuje pro zdravý vývoj kromě kvalitní židle, postele a dobrého osvětlení i dostatek prostoru na své hry. Nejvhodnější je zvolit nábytek, který dokáže s dítětem „růst“, a který se bezproblémově přizpůsobí na prostory k uložení hraček, ošacení a nesmí chybět ani stolek na hraní, plocha na kreslení, psaní či atypická prolézačka. Nábytkové stavebnice, na jejichž skládání se mohou podílet i děti, jsou pro ně hrou a současně rozvíjejí jejich tvořivost, fantazii i myšlení.

Moderní interiér dětského pokoje
Moderní interiér dětského pokoje

Prostředí dětského pokoje má podněcovat fantazii, tvořivost a podporovat dětskou aktivitu. A má být především bezpečným zázemím, kde se dítě cítí dobře a spokojeně a kde může rozvíjet své sny a ponechat si svá malá tajemství.

Praktické stavebnice

Dětský pokoj se neobejde bez patřičného množství nábytku a dostatku místa na odkládání předmětů. Už koncem prvního roku by dítě mělo mít skříňku na hračky. Později počítejme se skříňkami a poličkami na knihy, milé drobnosti a praktickými kontejnery na kolečkách „na cokoli“.

V malých dětských pokojích jsou ideálním pomocníkem vysouvací zásuvky pod postelí. Pořádek do chaosu a nepořádku dětského světa dokážou vnést i dřevěné, plastové či lepenkové krabice. Převážnou část odkládacího nábytku by měly tvořit skříňkové sestavy v dosahu dítěte.

Barvy jsou pro děti důležité

U barevného řešení dětského pokoje je třeba zohlednit i účinky jednotlivých barevných tónů. Výzkumy prokázaly, že barvy dokážou svými vlastnostmi ovlivňovat psychický a fyziologický stav dítěte. Proto nechme dětem prostor, a pokud dcera touží po růžovém pokoji pro princeznu, nechte ji, a pokud váš syn chce v pokoji křiklavě modrou či zelenou barvu, dovolte mu tuto kombinaci, i když vám sladění tónů příliš „nesedí“. Dítě jen usměrněte ve výběru barvy doplňků a textilií.

Děti

Rozlišovací účinky barevných tónů jsou velmi dobrou pomůckou při hledání a ukládání hraček. Zvýšení aktivity pomalejších dětí dosáhneme použitím sytých a živých odstínů žluté, oranžové a červené barvy. Naopak, nadměrný temperament živých a dynamických dětí utlumí převaha modré a zelené barvy.

Na základě různobarevných zásuvek či kontejnerů se dítě učí nejen rozlišovat barvy, ale zároveň se učí třídit své věci. Na stolech a stolcích, na kterých si dítě hraje, píše domácí úkoly, se nejlépe uplatní tlumené tóny zelené, modré, žlutozelené či žluté barvy. Tyto odstíny jsou zklidňující a dítě při práci nerozptylují.

Správné světlo

Největší pozornost je třeba věnovat osvětlení pracovního stolu. Kromě přirozeného osvětlení od okna je třeba na stůl umístit lampu s pohyblivým ramenem a kompaktní zářivkou, která má nízkou povrchovou teplotu. Hlavní osvětlení dětského pokoje má splňovat nároky např. při úklidu pokoje a dynamických hrách. Bezpečné kryty osvětlení jsou k dostání v širokém výběru z rýžového papíru, proutí či textilie.

Praktickým prvkem je regulace hlavního osvětlení pomocí stmívače, kterým lze nastavit vhodný režim, například pro klidnou atmosféru večerního usínání. V souvislosti s osvětlením nesmíme zapomenout ani na bezpečnostní kryty elektrických zásuvek, abychom dítě chránili před úrazem elektrickým proudem.


Zde můžete mít reklamu trvale za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním: