Dětský pokoj – svět snů, her i povinností

Dítě potřebuje pro zdravý vývoj dostatek soukromí a intimity, kde má spoustu možností rozvíjet svůj svět, fantazii a kreativitu.

Dětské království

Dětský pokoj by měl projít asi třemi základními vývojovými změnami, které souvisejí s rozdělením dětí podle věku do tří let, od tří do šesti let a od šesti do čtrnácti let. Podle těchto skupin bychom měli zařízení dětského pokoje realizovat.

Dítě potřebuje pro zdravý vývoj kromě kvalitní židle, postele a dobrého osvětlení i dostatek prostoru na své hry. Nejvhodnější je zvolit nábytek, který dokáže s dítětem „růst“, a který se bezproblémově přizpůsobí na prostory k uložení hraček, ošacení a nesmí chybět ani stolek na hraní, plocha na kreslení, psaní či atypická prolézačka. Nábytkové stavebnice, na jejichž skládání se mohou podílet i děti, jsou pro ně hrou a současně rozvíjejí jejich tvořivost, fantazii i myšlení.

Moderní interiér dětského pokoje
Moderní interiér dětského pokoje

Prostředí dětského pokoje má podněcovat fantazii, tvořivost a podporovat dětskou aktivitu. A má být především bezpečným zázemím, kde se dítě cítí dobře a spokojeně a kde může rozvíjet své sny a ponechat si svá malá tajemství.

Praktické stavebnice

Dětský pokoj se neobejde bez patřičného množství nábytku a dostatku místa na odkládání předmětů. Už koncem prvního roku by dítě mělo mít skříňku na hračky. Později počítejme se skříňkami a poličkami na knihy, milé drobnosti a praktickými kontejnery na kolečkách „na cokoli“.

V malých dětských pokojích jsou ideálním pomocníkem vysouvací zásuvky pod postelí. Pořádek do chaosu a nepořádku dětského světa dokážou vnést i dřevěné, plastové či lepenkové krabice. Převážnou část odkládacího nábytku by měly tvořit skříňkové sestavy v dosahu dítěte.

Barvy jsou pro děti důležité

U barevného řešení dětského pokoje je třeba zohlednit i účinky jednotlivých barevných tónů. Výzkumy prokázaly, že barvy dokážou svými vlastnostmi ovlivňovat psychický a fyziologický stav dítěte. Proto nechme dětem prostor, a pokud dcera touží po růžovém pokoji pro princeznu, nechte ji, a pokud váš syn chce v pokoji křiklavě modrou či zelenou barvu, dovolte mu tuto kombinaci, i když vám sladění tónů příliš „nesedí“. Dítě jen usměrněte ve výběru barvy doplňků a textilií.

Děti

Rozlišovací účinky barevných tónů jsou velmi dobrou pomůckou při hledání a ukládání hraček. Zvýšení aktivity pomalejších dětí dosáhneme použitím sytých a živých odstínů žluté, oranžové a červené barvy. Naopak, nadměrný temperament živých a dynamických dětí utlumí převaha modré a zelené barvy.

Na základě různobarevných zásuvek či kontejnerů se dítě učí nejen rozlišovat barvy, ale zároveň se učí třídit své věci. Na stolech a stolcích, na kterých si dítě hraje, píše domácí úkoly, se nejlépe uplatní tlumené tóny zelené, modré, žlutozelené či žluté barvy. Tyto odstíny jsou zklidňující a dítě při práci nerozptylují.

Správné světlo

Největší pozornost je třeba věnovat osvětlení pracovního stolu. Kromě přirozeného osvětlení od okna je třeba na stůl umístit lampu s pohyblivým ramenem a kompaktní zářivkou, která má nízkou povrchovou teplotu. Hlavní osvětlení dětského pokoje má splňovat nároky např. při úklidu pokoje a dynamických hrách. Bezpečné kryty osvětlení jsou k dostání v širokém výběru z rýžového papíru, proutí či textilie.

Praktickým prvkem je regulace hlavního osvětlení pomocí stmívače, kterým lze nastavit vhodný režim, například pro klidnou atmosféru večerního usínání. V souvislosti s osvětlením nesmíme zapomenout ani na bezpečnostní kryty elektrických zásuvek, abychom dítě chránili před úrazem elektrickým proudem.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním: