Vánoční květiny – jak je vybrat a udržovat krásné?

Vánoční hvězda, brambořík a vánoční kaktus mají o svátcích v našich domácnostech nezastupitelné místo. Stávají se ozdobou vánočních parapetů a slavnostně ozdobených stolů. Jejich výběru a péči je nutné věnovat velkou pozornost, jinak jejich oschlá torza skončí brzy v popelnici.

Vybírejte s očima na stopkách!

„Tahle vánoční hvězda vypadá nádherně, tu si vezmu!“ Pokud takhle vypadá i váš nákup, zbystřete. Mnohé vady totiž na první pohled neodhalíte. Proto byste neměli kupovat například květiny, které jsou ohroženy průvanem – bývají vyrovnané hned za vchodem do obchodu, aby na sebe upoutaly pozornost. Nikdy nevíte, jak dlouho zde taková květina stojí. Průvan květinu podchladí a ta pak o pár dní pozdějí shodí květy a často i listy.

Vánoční hvězdaPozor si dejte také na přemokřený nebo naopak příliš suchý bal. Neostýchejte se květináč ze stojanu vyndat a substrát prstem vyzkoušet. Případný nelibý zápach vám také hodně napoví. Nákupní stojany bývají často nakloněny směrem dopředu. Po zálivce zůstanou zadní rostliny suché, ty vepředu budou naopak přemokřené. Sáhněte tedy rovnou pro ty uprostřed.

U vánoční hvězdy dávejte pozor na čerstvost rostliny. Dekorativní červené listy nejsou květy, jak se mnoho lidí domnívá. Ty pravé květy najdete uprostřed rostliny v podobě malých zelených poupátek, někdy lehce žlutě nakvetlých. Právě nenápadnost skutečných květů dala vzniknout okrasným červeným listenům. Po odkvětu poupat rostlina dekorativní listy rychle shazuje. Najdete-li tedy poupata zaschlá, poohlédněte se jinde.

U bramboříku a vánočního kaktusu by také měla být poupata čerstvá bez zámek osychání – taková vám totiž už nevykvetou. U bramboříku mohou navíc zaschlá poupata při povrchu substrátu signalizovat nemoci kořenového systému.

Rostliny si vždy nechte při nákupu pečlivě zabalit a co nejrychleji je dopravte domů. I krátká cesta přes zamrzlé parkoviště může rostliny nenávratně poškodit.

Vánoční hvězda, brambořík a vánoční kaktus – správná péče

Vánoční kaktus neboli schlumbergera pochází z brazilských deštných pralesů. Přízvisko kaktus je tedy značně zavádějící, protože rostlina nesnáší úplné vyschnutí zeminy. Zálivka by měla být přiměřená nejlépe 1x týdně. Po nákupu můžete rostlinu bez obav umístit ve vytopené místnosti. Postavte ji na misku vyloženou oblázky nebo keramzitem a zalijte. Odpařená voda z oblázků zajistí dostatečnou vlhkost a zabrání opadání poupat. Po odkvětu přesuňte rostlinu na chladnější místo (12-15 °C) a příští rok vám opět vykvete. Pozor dejte i na sluneční světlo – to přímé vánoční kaktus nesnáší. Nejlépe se mu bude dařit v polostínu.

Brambořík je také milovníkem polostínu. Přetopené byty však nesnáší. V takovém prostředí staré květy velmi rychle odkvetou a nová poupata už se neotevřou. Vyhovuje mu teplota okolo 18°C, ale snese i 12-15 °C. Brambořík zálevejte odstátou vodou přímo do podmisky (nejlépe vyplněné oblázky), nikdy ne přímo na hlízu. Předejtedete tak riziku uhnívání.

Vánoční hvězda (Poinsettia) se do moderních bytů hodí asi nejlépe. Nevadí jí vysoké teploty a snese i kátkodobé přisušení. Citlivá je naopak na přehnanou zálivku. Zalévejte je tedy jen tehdy, pokud kořenový bal už z převážné většiny proschl. V mezičase se jí zavděčíte občasným rosením. Vánoční hvězda snese i přímé světlo. Po odkvětu (po shození červených listenů) omezíme zálivku až do dubna. Pak rostlinu přesadíme a každých 14 dní přihnojíme kvalitním přípravkem. Takto nám rostlina úspěšně poroste po celý rok. Jen červených listenů už se nejspíš nedočkáte, protože jejich vytvoření je v našich podmínkách velice obtížné. Ale i zelená vánoční hvězda může být krásnou ozdobou interiéru.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním: