Orchideje – krásné a jednoduché

Orchideje patří mezi nejkrásnější pokojové rostliny. Odolné druhy a kříženci nepotřebují skleník ani složitou péči, jsou k dostání i v běžných květinářstvích a může si je koupit skoro každý. Jak se o ně správně starat, aby kvetly co nejdéle?

Jak pěstovat orchideje na okenním parapetu?

Ačkoli je na světě okolo 25 000 druhů orchidejí a několik desítek tisíc kultivarů, ne všechny se hodí pro pěstování v moderních bytech s nižší vzdušnou vlhkostí. V dnešní době jsou orchideje vyšlechtěné již tak, že velmi dobře prospívají v našich bytech. Pokud znáte základní nároky na pěstování orchidejí, není péče o ně nikterak složitá. Důležité je vybrat si vhodný druh podle podmínek, které máte doma k dispozici.

Orchidej květinaV klasických celoročně vytápěných bytech se bude dařit druhům Phalaenopsis neboli česky můrovec, Vanda a některým druhům z rodu Paphiopedila a Dendrobium. Phalaenopsis neboli můrovec je nádherně kvetoucí orchidej vhodná pro všechny začátečníky, je nejodolnější z běžně dostupných a pěstovaných rodů.

Nároky na pěstování

Všechny tyto druhy orchidejí se cítí nejlépe při stále teplotě kolem 20°, která na noc poklesne jen velmi mírně. Snesou samozřejmě i vyšší teplotu, ale pokojová je pro ně ideální. Rostou a dobře prospívají při vyšší vzdušné  vlhkosti, kterou byste neměli zanedbávat a pravidelně orchidejím dopřávat rosení. Phalaenospsis, Vanda, Dendrobium a další jsou druhy epifytické. V přírodě rostou na větvích stromů a živiny spolu s vlhkostí přijímají vzdušnými kořeny, jež volně splývají v prostoru. Orchideje můžete epifyticky pěstovat i doma, pokud máte dostatek prostoru, abyste umístili větve do terária či vitrínky, ve které lze udržovat vyšší vzdušnou vlhkost.

Poměrně nenáročný druh Phalaenopsis, ale i další druhy lze úspěšně pěstovat také v květináčích. Avšak za předpokladu, že rostlina bude mít speciální propustný a vzdušný substrát s omezeným množstvím živin. Nádoba by neměla být příliš velká a nejlépe z průhledného plastu. Pokud se kořeny derou na povrch květináče, vůbec to nevadí, světlo a vzduch jim naopak svědčí. Pozor si dejte na výběr substrátu pro orchideje, ne všechny substráty prodávané jako speciální pro orchideje musí nutně vyhovovat jejich nárokům. Ideální substrát by měla být směs nadrobno nalámané borové kůry, polystyrenu, dřevěného uhlí a kousků molitanu. Tento substrát je vhodný pro většinu pěstovaných druhů v domovech na okenním parapetu jako jsou Dendrobium, Phalenopsis, Cattleya, Oncidium, Miltonia, Paphiopedilum a další.

Zalévat či nezalévat?

Nejčastější chybou při péči o teplomilné orchideje v bytech bývá přelévání. Vzhledem k původnímu epifytickému způsobu života těchto orchidejí, jejich vzdušným kořenům neprospívá trvale vlhká zemina. Naopak ji spíše nesnášejí. Následkem přemokření je nedostatek kyslíku, uhnívání kořenů a následné chřadnutí celé rostliny, ale také napadení houbovými chorobami. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že všechny orchideje, které doma mám, zalévám jednou za týden kapkou vody a spíše je rosím.

Zásadní je také kvalita vody. Orchideje potřebují měkkou, nejlépe dešťovou vodu.  Tvrdá voda jim při dlouhodobém zalévání škodí s postupujícím časem stále více, neboť dochází k hromadění solí. Ideální je, pokud máte možnost sbírat vodu dešťovou, ale dobře poslouží i voda destilovaná, kterou lze upravit přidáním hnojiva.

Další druhy… Zemní orchideje

Pokud již úspěšně pěstujete doma epifytické orchideje a chtěli byste vyzkoušet další druhy, nabízejí se tzv. zemní orchideje. Tento druh koření v zemi a z toho i plyne požadavek na Orchidejekvětináč a hojnější zálivku. Substrát by měl být jemnější oproti epifytickým druhům orchidejí a je vhodné udržovat ho mírně vlhký. Mezi zemní orchideje patří například rod Cymbidium (člunatec), Masdevallia, někteří zástupci rodu Paphiopedilum a také všechny u nás rostoucí druhy orchidejí, které bohužel z naší přírody pomalu mizí.

Světlo a hnojení

Jak pro epifytické, tak pro zemní orchideje platí, že potřebují hodně světla, ale pozor nikoli přímé sluneční paprsky. Vhodné je proto východní či západní okno. Místo, kde se jim dostane co nejvíce rozptýleného světla, je ideální.

Orchideje doplnění živin pomocí hnojiva potřebují, je ale třeba postupovat opatrně, jak se říká, nic se nemá přehánět. Ač kvetou přepychově, jsou od přírody skromné. Ideální je zhruba ve čtrnáctidenních intervalech od jara do podzimu je přihnojovat hnojivem určeným pro orchideje. Pokud však hnojení budete provádět v třítýdenním intervalu, budou vaše orchideje také velmi dobře růst a dělat vám radost.

Orchideje jsou krásné pro svoje velké a barevné květy. Pokud budete pěstovat různé druhy orchidejí, které rozkvétají v různých obdobích roku, můžete se z krásných květů těšit celoročně. Phalaenopsis má dokonce schopnost na jednom květním stvolu vykvétat dokonce opakovaně. Odkvetlý stonek se proto neseřízne celý, ale nejníže v jeho spodní třetině za třetím očkem. Pod místem řezu v očku většinou vyraší nový květní stvol a kvetení se opakuje.

Nové druhy orchidejí jsou šlechtěny k větší odolnosti vůči domácímu pěstování, mají bohatší a trvanlivější kvetení a jsou tak čím dál tím víc vhodnější pro běžné smrtelníky.  :)


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

  1. Ludmila Waiskornová · Upravit

    Nevim proč mi krásně roste dokonce má plno pupenů na květ ale jakmile se poupata zvětši asi do velikosti nehtu na palci ruky uschnou a upadnou.Co dělám špatně,poradíte mi,děkuji.L.Waiskornová

    Reagovat

Přidejte komentář