Ošetření broskvoní proti kadeřavosti

Během března je obvykle ideální čas na provedení preventivního postřiku proti kadeřavosti listů broskvoně. Pěstujete-li tento strom na zahradě, měli byste v tuto chvíli zvážit jeho ošetření. Jakmile se totiž houby začnou činit, tedy po vyrašení listů, bude už pozdě. V článku se dozvíte více o původci této choroby i o tom, jak postupovat, aby nedošlo k jejímu návratu.

Broskvoň
Ošetření broskvoní proti kadeřavosti

Jak vypadá kadeřavost broskvoní

Napadenou dřevinu poznáte při pohledu na listy. Jejich čepel je zkadeřená, přičemž listová plocha je pokrytá purpurově červenými puchýřky. Když se podíváte na listy detailněji, všimnete si, že pletiva čepele listů jsou ztlustlá a zároveň křehká.

Otočíte-li listy a podíváte se na jejich spodní stranu, uvidíte světle zelený nálet houby. Ten je pozorovatelný od měsíce května. Deformované listy pokryté houbou nemohou přirozeně dýchat a provádět fotosyntézu a v důsledku toho začínají opadávat. Plody broskvoní napadené kadeřavostí při svém postupném dozrávání získávají bílé a narůžovělé skvrny a opadají před uzráním.

Větvě broskvoně s plody
Zdravou broskvoň (viz obrázek) od napadené obvykle poznáte snadno podle listů

Co způsobuje kadeřavost?

Všechny tyto proměny má na svědomí houba palcatka broskvoňová (Taphrina deformans). Její blastospory (pučící kvasinkové buňky) přezimují za šupinami pupenů broskvoní. Z těchto míst se na jaře postupně přesouvají k mladým nerozvinutým listům.

Ideální podmínky pro šíření hub poskytuje chladné a vlhké počasí. Pro své rozšíření potřebují srážky (min. úhrn 3 mm, alespoň 12 dní) a teploty nižší než 19 °C. Za těchto podmínek si povrch hostitelských rostlin zachovává vlhký povrch, který šíření palcatky podporuje. Infekce bývají intenzivnější po chladných, vlhkých zimách. Kromě broskvoní může houba ve výjimečných případech napadnout i mandloň obecnou.

Jak se projevuje houba Taphrina deformans

Palcatka broskvoňová infikuje během jara hostitelské rostliny. V mezibuněčných prostorách vylučuje enzymy, které rozkládají polysacharidy v buněčných stěnách listů, následně prorůstá listy a na spodních stranách vytvoří bílý povlak během května. Houba produkuje také auxin, rostlinný hormon odpovídající za vznik nápadných žlutých a červených zduřenin. Napadení se může projevit i na větvích deformacemi a zduřením.

Jak předejít napadení a jak postupovat dále

Ochrana proti této chorobě je založena na důsledném preventivním ošetření fungicidy, nejpozději v období těsně před naléváním terminálních pupenů čili před rašením. Délku infekčního období rozhodujícím způsobem ovlivňuje teplota. V chladném období je vývoj zpomalen a infekční období může trvat i 5 až 6 týdnů. Některý rok nastane optimální termín ošetření již koncem ledna a jindy až v dubnu.

Pupeny broskvoně
Ošetření broskvoní provádějte ještě před rašením

Na konci května a následně v červnu vznikají vřecka, v kterých se skrývají askospory, a ty se začátkem léta uvolňují a i díky větru a dešti se šíří dál. Spory se následně promění v pučivé pseudomycelium, z něhož se oddělují blastospory, které přečkají zimu.

Čím ošetřit

Preventivní postřik proti kadeřavosti broskvoní je potřeba provést poprvé v březnu. Jeví-li však strom známky napadení, je potřeba provádět postřik opakovaně.

Pro první ošetření fungicidem je vhodný Kuprikol, Sulka nebo Champion. Postřik v období rašení pupenů je dobré provést přípravky Dithane, Novozir nebo Delan. Při silném výskytu je potřeba ošetření opakovat co 14 dní. Poslední postřik v tomto roce bychom měli provést na podzim s příchodem mrazu po opadů listů.

Jak provést ošetření

Postřik by měl být aplikován nejen na listy, ale i na větve a kmen. Při přípravě postřiku dodržujte pokyny výrobce a dbejte všech bezpečnostních opatření, jako je vhodný oděv apod.

ZDROJ:

BÖHMIG, Franz, Jürgen RÖTH, Bärbel RÖTH, Werner SCHURICHT a Barbara SCHÖN. Zahradničení den po dni: velký zahradnický rádce: 1686 rad, 532 kreseb. Přeložila Pavla DOUBKOVÁ. Praha: Euromedia, 2016.

ŠEDIVÝ, Josef. Ochrana rostlin na zahradě od jara do zimy. 2., upr. vyd. Praha: Grada, 2002. Česká zahrada.

https://botany.cz/cs/taphrina-deformans/


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář