Domácí mandle ze zahrady? Jak vypěstovat mandloň

Pěstování ořešáků, lísky nebo kaštanovníku se stává běžnou součástí přírodních zahrad mnohých pěstitelů, avšak pěstovat můžete i mandloně.

Jaké druhy mandloní se hodí pro vaši zahradu?

Přestože je mandloň stále trochu exotickou rostlinou v našich zahradách, někteří lidé ji pěstují už dlouho nebo mandloně dokonce vídají podél silnic v určitých částech naší země, stejně tak jako ořešáky.

Mandle 2

Před nákupem mandloně, je vhodné se zamyslet nad místem vašeho bydliště (nadmořská výška) a poté zvolit odrůdu, aby vám nevymrzla, proto se také všeobecně nedoporučuje objednávat stromky z teplých oblastí, jelikož by vám tyto stromy pravděpodobně uhynuly. Taktéž pokud máte menší zahradu, koukejte se raději po samosprašných typech, abyste pak nemuseli přikupovat druhý stromek nebo být nešťastní z velmi nízké nebo dokonce žádné úrody.

Mezi samosprašné odrůdy patří například „Supernova“, tento druh nemusí být v páru. Dále existují částečně samosprašné typy, jako je „Texas“ nebo „Zora“. Tyto druhy by sice měly plodit i bez druhého stromu, ale jejich úroda nebude tak vysoká. Pak jsou druhy cizosprašné, které musí být vždy dva; je to například „Vama“.


Mandloň v květu

Nezapomeňte se také při výběru mandloní, které neznáte, zeptat, jestli se jedná opravdu o stromy se sladkými mandlemi a ne s hořkými plody, které také existují a nejsou vhodné pro konzumaci.

Pěstování mandloní

Jelikož mandloně kvetou brzy z jara, myslíme na tento fakt ještě před výsadbou a zvolíme vhodné stanoviště, které by nemělo být na otevřeném prostranství, ale spíše na chráněném stanovišti, například tedy mezi pergolou a domem, přičemž musí mít strom dostatek prostoru pro růst a oslunění.

Mandle

Mandloně nevysazujeme do přemokřených stanovišť a zároveň nemají rády velmi těžké půdy. Vysazujeme nejlépe na jaře a střihem upravujeme korunku a postupně se snažíme vytvořit bohatou korunu.

Plody sklízíme podle dané odrůdy, ale většinou někdy začátkem října. Plody očistíme od slupek (zelené oplodí) a sušíme v teple a na vzduchu, usušené mandle pak skladujeme ve skořápce i několik let.

PikiWiki Israel 7025 Amond blossom
Plody na stromě

Výhody vlastních mandlí

Mandle nebo všeobecně jakékoli ořechy z vlastní zahrádky jsou úžasným zdrojem vitamínů a minerálů, které upevňují vaše zdraví. Zároveň nemusíte mít strach, kde byly plody sbírány a jestli nepocházejí od silnice. Avšak v dnešní době je asi největším plusem pro pěstování vlastních ořechů jejich cena v supermarketech, která mnohdy převyšuje i několik set korun, přičemž platíte i za skořápku. Cena za stromek se vám tedy během jedné slušné sezóny i mnohonásobně vrátí.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář