Chemická injektáž zdiva: Zatočte s vlhkostí

Problémy spojené s vlhkostí se neobjevují jen u starých domů nebo budov, ale i u novostaveb. Ve většině případů se vlhkost objevuje kvůli špatné nebo úplně chybějící izolaci, hydroizolaci. Nejen, že vlhkost způsobuje mapy na zdivu a kazí tak celkový estetický dojem, ale narušují i funkčnosti zdiva, a to jeho tepelnou a energetickou izolaci. Tento problém lze dlouhodobě a hlavně efektivně odstranit za pomoci chemické injektáže zdiva.

Chemická injektáž

K průniku vlhkosti do zdiva dochází kvůli kapilární vzlínavosti vlhkosti. To způsobuje, že se na povrchu objevují květy plísní, solí, zdi nepříjemně zapáchají a prostory se tak můžou stát nebezpečné pro zdraví.

Co to je chemická injektáž zdiva?

Kvalitním a spolehlivým řešením vlhkosti je chemická injektáž zdiva. Při této metodě dochází k vytvoření účinné hydrofobizaci stavebních hmot. Využívá se při ní injektážních hydrofobizačních prostředků. Ty jsou do zdiva napuštěny předvrtanými vrty. Poté se vytvoří dokonalá izolace proti vlhkosti. Při použití kvalitních a vhodných prostředků při chemické injektáži zdiva dojít k úplnému odstranění vlhkosti.

Výhody chemické injektáže

  • Rychlé provedení i bez narušení statiky a omezení provozu budovy
  • Šetrnost ke stavebním konstrukcím
  • Manipulace i méně přístupných místech (rohy, výklenky, prostory ve výšce)
  • Použití u všech stavebních materiálů
  • Přijatelná cena

Jak probíhá ošetření?

První krokem při vytváření vhodné sanace zdiva jsou vrty. T se provádějí za pomocí elektrických vrtaček do hloubky asi 50 mm, se sklonem 5-30°. Vrty by měly zasáhnout alespoň jednu ložnou spáru zdiva. Konce vrtů by měly navazovat na hydroizolaci podlahy.

Po vyvrtání se vrty musejí utěsnit pakry, které umožní následující připojení hadice čerpadla. Napouštění je prováděné tlakovou injektáží, které znače proces urychlí a dosáhne rovnoměrného rozmístění. Tlak se volí podle stavu zdiva. Pokud se má sanace provádět v zimním období, je nutné mít prostor vytápěný, aby teplota zdiva nebyla nižší než 5°C.

Typy chemické injektáže zdiva

Výběr vhodné typu injektáže závislí na několika faktorech, charakteru a skladbě zdiva, tloušťky zdiva a jeho dispozic. Zdivo, které je nad okolním terénem, se obvykle požívají jednořadé nebo dvouřadé vodorovné tlakové injektáže. Zdivo situované pod úrovní terénu je vhodné ošetřit plošnou tlakovou injektáží. Zdi, které jsou silnější jak 1 metr, je vhodné provést sanaci z obou stran, kvůli kompaktnímu propojení injektážní hmoty.

Druhy injektážních hmot

Základem pro úspěšnou izolaci je výběr správného materiálu injektážní hmoty. Neexistuje univerzální injektážní hmota pro všechny typy zdiva. Je tedy nutné výběr neuspěchat. Mezi nejpoužívanější hmoty patří:

  • Jednosložková a dvousložkové polyuretanové pryskyřice
  • Silikonové krémy
  • Silikonové mikroemulze
  • Akrylátové gely

Volba injektážní hmoty by měla být vybrána s ohledem na příčinu a stupně vlhkosti, zasolení zdiva. Injektážní materiál by měl odpovídat také druhu, charakteru a sourodosti zdiva.

Kroky po aplikaci

Po kompletním ošetření zdi za pomocí chemické injektáži je nutné zabránit opětovnému vniku vody nad úroveň injektážní clony. Proto se doporučuje odstranění staré omítky a provést například další opatření v podlaží. Pokud jsou na omítce mapy po solích nebo plísních doporučuje se omítku odsekat a aplikovat sanační omítku.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář