Nejsou dveře jako dveře: Možnosti dveřního kování

Samotné křídlo dveří tvoří jen základ konečného designu a funkčnosti, finální řešení potřebuje také kvalitní kování. Jaké máme možnosti? Dočtete se v dnešním článku.

Klika: Dominantní prvek s hlavní funkcí

Kliky na dveře mají díky své funkci také velkou úlohu při plánování vzhledu celého interiéru. Jedná se o jeden z nejnamáhanějších doplňků a vhodná klika tak musí splňovat náročné požadavky na ergonomii, vzhled, spolehlivost a často i bezpečnost.

Z materiálů je dnes nejvyužívanějším cenově dostupný hliník. Kdo si chce dopřát vyšší kvalitu, vsadí pak spíše na nerez. Oba druhy kování splňují módní trend propojení dřeva a „stříbrného“ kovu.

Tradiční kované kování se dnes stáhlo na chaty, chalupy a starší usedlosti, kde plní svou rustikální roli.

Rozetové kování

Rozetové kování je dominantním trendem současnosti. Na první pohled jej poznáte viditelně rozdělenou krytkou kliky a zámku. Celá klika je uchycena tzv. systémem prošroubování. Ten je sice o něco náročnější na montáž, zaručí však dlouholetou spolehlivost a stálost. Klika ani krytky se nezačnou ani po intenzivním používání viditelně viklat, či dokonce vypadávat a zůstávat v ruce.

Rozetové vs. Štítové kování

Štítové kování

Štítové kování je levnější klasikou, která své místo stále nachází ve starších venkovských chalupách – spíše z důvodu tradice, než jiného. Štít kliky zakrývá celý mechanismus kliky i klíčové dírky a je velmi jednoduchý na instalaci. Jednoduchý systém však poměrně rychlé ztrácí svou pevnost a vy se tak nevyhnete pravidelnému dotahování šroubků a po letech i důkladnější opravě. Někoho může potěšit obecně nižší cena.

Alternativy

Třetí možností je kování na dveře, které nevyžaduje klikový mechanismus. Typickým příkladem jsou dveře posuvné, či shrnovací. Zde své místo najdou kovaná madla.

Venkovní dveře si pak zaslouží kování bezpečnostní. Na bezpečnostní kování jsou kladeny mnohem vyšší nároky, než na interiérové. Zvenku často místo kliky nalezneme zakončení v podobě koule.

Samozavírače: Konec starostí s dveřmi dokořán

V mnoha prostorech je žádoucí mít dveře zavřené. Tuto nutnost, kterou budou lidé často ignorovat, spolehlivě zařídí montáž samozavírače. Jedná se o praktický doplněk dveří, který bude s železnou trpělivostí zavírat dveře po každém průchozím.

Samozavírat s horní montáží s kluznou lištou
Samozavírat s horní montáží s kluznou lištou

Dle provedení pořídíme samozavírače v ceně od několika stovek až do tisíců korun za luxusní modely, které dnes jsou designově na rozdíl od klasické představy ze starších staveb velmi přívětivé.

Větrací mřížky: Aby vzduch mohl proudit

Větrací mřížky jsou nutným doplňkem všude tam, kde potřebujeme zajistit přísun vzduchu i přes zavřené dveře. Klasickým obrázkem tak budou mřížky ve starších domech, kde mohou mřížky zabránit plísním, případně ve sprchách, kde je opět problémem nadměrná vlhkost. Větrací mřížky naleznete i v zahradních domcích, podzemních sklepech a dalších – jedná o cenově velmi příznivé řešení, které může udělat divy se zatuchlým prostředím místnosti a zatočit s jeho nežádoucími vlivy.

Větrací mřížky do dveří


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář