Slané recepty z listového těsta

Listové těsto se nemusí připravovat pouze na sladký způsob. Z listového těsta skvěle chutnají i slané variace. Můžete se inspirovat třeba následujícími recepty. Vyzkoušejte koláče, šátečky a další dobroty.

Cuketový koláč z listového těsta

Budete potřebovat:

 • 300 g listového těsta, 600 g cuket, 200 g tvrdého sýra, 100 g slaniny, 2 cibule, 1 rajče, 4 stroužky česneku, lžička dobromysli, lžička tymiánu, sůl a pepř

Postup:

 • Listové těsto rozválejte natenko a položte na plech vyložený pečícím papírem. Omyté, osušené a nakrájené cukety (na tenké plátky) rozložte rovnoměrně na těsto, posypte tenkými plátky cibule, rajčat a slaninou a nadrobno nasekaným česnekem. Posypte solí, pepřem, tymiánem a dobromyslí a nahrubo nastrouhaným sýrem. Pečte v předehřáté troubě dozlatova.

Špenátové šátečky z listového těsta

Špenátové taštičkyBudete potřebovat:

 • 300 g listového těsta, 1 vejce, 200 g čerstvého listového špenátu, 100 g slaného sýra balkánského typu, 1 rajče, oregano, 1 cibuli, 1 – 2 stroužky česneku, pepř, sůl

Postup:

 • Listy špenátu natrhejte na menší kousky, přidejte nakrájenou cibuli, na kostičky nakrájené rajče a sýr. Přidejte oregano, sůl, pepř a promíchejte. Rozválené listové těsto rozkrájejte na 8 čtverců. Do každého čtverce dejte špenátovou směs, přehněte do tvaru trojúhelníku a přitiskněte. Šátečky potřete vejcem a pečte v předehřáté troubě.

Sýrové mašle z listového těsta

Budete potřebovat:

 • 1 balíček listového těsta, 200 g drůbeží šunky, 200 g eidamu, 2000 g uzeného plátkového sýra, 2 žloutky

Postup:

 • Z rozváleného listového těsta nakrájejte obdélníky o rozměrem přibližně 8 x 12 cm. Eidam nakrájejte na hranolky a ty obalte plátkem šunky a poté plátkem sýra. Závitek položte na okraje kousků těsta, zaviňte a konce obou stran stočte (jako když se balí bonbon do papírku). Mašle dejte na plech vyložený pečícím papírem, potřete rozšlehaným vejcem a pečte v předehřáté troubě dozlatova. Před vložením do trouby můžete ještě posypat mákem, mandlemi a sezamem.

Závin z listového těsta

Budete potřebovat:

 • 1 balíček listové těsta, 200g šunkového salámu, 4 natvrdo uvařená vejce, 2 hermelíny, 200g strouhaného sýra, paprika, kečup na potření

Postup:

 • Listové těsto rozválejte, potřete kečupem a obložte šunkovým salámem. Poté nahoru přidejte nakrájené vejce, hermelín a papriku. Nakonec posypte strouhaným sýrem. Zaviňte, potřete rozšlehaným vejcem a posypte kmínem. Pečte v předehřáté troubě.

Šneci z listového těsta

Budete potřebovat:

 • 1 balíček listového těsta, 100 g šunkového salámu, 100 g tvrdého salámu dle chuti (nemusí být, stačí jen šunkový), 150 g plátkového sýra, 1 paprika, 1 menší cibule, 1 vejce, kečup, hořčice, oregano, bazalka, kmín.

Postup:

 • Smíchejte lžičku kečupu, lžičku hořčice, špetku oregána a bazalky a touto směsí potřete rozválený plát listového těsta. Nahoru dejte salám, sýr, proužky nakrájené papriky a cibule. Těsto zaviňte a ze vniklé rolády nakrájejte kolečka (šneky). Šneky dejte na plech vyložený pečícím papírem, potřete vejcem, posypte kmínem a můžete posypat ještě lněným semínkem. Pečte v předehřáté troubě dozlatova.

Párečky v listovém těstě

Párečky v listovém těstěBudete potřebovat:

 • 400 g listového těsta, 20 malých párečků, vejce na potření, hrst čerstvého nebo lžička sušeného oregana

Postup:

 • Těsto rozválejte na plát o tloušťce asi 3 – 5 mm a vytvořte 20 obdélníků v délce o něco víc než samotné párečky. Párečky zaviňte do těsta (předtím můžete ještě těsto potřít pikantní hořčicí), konce stiskněte k sobě a horní stranu těsta nařízněte několika řezy. Rolky dejte na plech vyložený pečícím papírem, potřete rozšlehaným vejcem a lehce posypte kořením. Pečte v předehřáté troubě dozlatova.

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

Přidejte komentář