Plánujete koupelnu? Profesionálové radí, na co se zaměřit

Správná koupelna by měla mít několik vlastností. Chceme, aby byla dobře osvětlená a vešlo se nám tam všechno, co potřebujeme. Ale taky aby se v ní zbytečně nedržela vlhkost a její údržba nevyžadovala moc času a úsilí. Zjistili jsme, na co se už během plánování zaměřit, abyste byli s výslednou koupelnou spokojení a dělala vám jen radost.

Vytápění podlahy

Zdá se vám vytápěná podlaha jako luxus? V dnešní době už nemusí být. O to spíš, jestli zařizujete koupelnu (doslova) od podlahy. O něco se vám navýší rozpočet, na druhou stranu získáte větší pohodlí a snížíte vlhkost v koupelně. Jestli se vám do vytápěné podlahy nechce, doporučujeme alespoň topný žebřík, který navíc rychle vysuší ručníky.

Tip: Líbí se vám květiny v koupelně? I ty dokážou pohltit vlhkost! Vhodné rostliny pro koupelny s menším množstvím denního světla jsou bambus, aloe vera, orchideje nebo kapradiny. Do světlých místností se hodí zase například palma horská, bromélie či lopatkovec.

Vana, nebo sprcha?

Na tuhle otázku znáte odpověď jen vy sami. Užíváte si dlouhé koupele? Máte malé děti? Pak to bude chtít nejspíš vanu. Pokud ale preferujete krátké sprchování, šetříte vodou a děti máte odrostlé či je třeba vůbec neplánujete, jste nejspíš v týmu sprcha. V takovém případě promyslete, jaký kout sedí vašim potřebám. Sprchové kouty s vaničkou existují ve tvaru čtverce, obdélníku nebo půlkruhu. Máte-li málo místa, určitě volte posuvné dveře. Pokud máte v koupelně na sprchu niku, vystačíte si jen s obklady, odtokovým žlabem a dveřmi. To je sice stavebně náročnější varianta, nicméně si můžete kout udělat dle svých představ.

Obklady a spáry

Čím víc spár, tím vyšší nároky na jejich údržbu a úklid. Obzvláště v koupelně, kde je vlhko. Proto doporučujeme vybrat větší obklady a nechat si udělat opravdu tenké spáry. Parádně vypadají i velkoformátové dlaždice. A jestli si to chcete ulehčit ještě víc, volte matné obklady se vzorem (stačí i jemný „melír“) a tmavé spáry. Na této kombinaci nejsou vidět kapky vody ani menší množství prachu. Sbohem čištění spár starým kartáčkem na zuby!

Osvětlení

Jestliže máte koupelnu s oknem, gratulujeme – denní světlo je jednoduše nenahraditelné. I v koupelně bez okna se ale můžete cítit dobře, když zvolíte správné osvětlení. Určitě to chce stropní světlo, například klasické přisazené. Na oblibě ale získávají i LED pásky a podhledová svítidla. Intenzitu světla volte i podle zvolených obkladů: od tmavých se světlo méně odráží, tak zvyšte počet svítidel. Dobré je umístit zdroj světla také nad zrcadlo. Nezapomínejte, že v koupelně je vlhko a zvýšené riziko, že se na jakékoliv elektrické zařízení dostane voda. Proto volte svítidla určená do koupelny. Pomůže vám IP kód uvedený na obalu, který udává odolnost vůči kapalinám.

Umyvadlo

Když vybíráte umyvadlo, promyslete, kolik potřebujete úložného prostoru a odkládacích ploch. Dnes moderní kulatá umyvadla stojící na desce vypadají minimalisticky, ale nejsou úplně praktická – na nich i pod nimi chybí úložný prostor. Umyvadlové skříňky možná nevypadají tak elegantně, zato nabízejí spoustu místa, kam uklidíte všechny toaletní potřeby i ručníky. Velmi šikovná jsou i umyvadla s prodlouženými stranami, které slouží jako odkládací plocha. Jestli máte větší rodinu a máte na to prostor, pořiďte si umyvadla dvě. Uvidíte, jak je při ranním shonu oceníte.

Zdroj obrázku 1: Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: LEKSTOCK 3D / Shutterstock.com


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář