Zdravá výživa aneb co by nemělo chybět ve vašem jídelníčku

V tisku, rádiu i televizi, ba i na internetu se můžeme dočíst o tom, jak je pro lidský organismus důležitá zdravá výživa a životospráva. Informací o tom, jak taková výživa vypadá, má tedy člověk k dispozici poměrně hodně. Umíte se v nich orientovat?

Sacharidy, tuky a bílkoviny

Snad už děti na základní škole se učí, že základními výživovými složkami naší stravy jsou sacharidy, bílkoviny a tuky, pokud možno ve správném poměru. K tomu je nutné dodat i pohybovou aktivitu, aby si člověk zachoval fyzické i duševní zdraví. I když se všechno toto obecně ví, přesto je nejen v české populaci výrazné procento tlouštíků, kteří nejsou právě tou nejlepší vizitkou zdravé výživy. Přestože mají nadváhu, ve skutečnosti mohou být i podvyživení, a to v důsledku špatné skladby svého jídelníčku.

Proč byste měli jíst pravidelně ořechy?

Pojďme se podívat na to, jakou úlohu sehrávají v naší stravě nenasycené mastné kyseliny. Mají výrazný podíl na snižování cholesterolu v krvi, čímž předcházejí vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Je tedy zřejmé, že bychom je měli jíst pravidelně. Najdeme je například i v ořeších, které se tak mohou stát příjemnou pochoutkou místo obvyklých nezdravých bramborových lupínků, jež se často konzumují při sledování televize. Ořechy kromě těchto kyselin obsahují i proteiny, vitamíny a minerální látky. V kombinaci se sušeným ovocem jsou výbornou svačinou i na turistickém pochodu nebo cyklovýletu.

Málokdo třeba ví, že hrst para ořechů pokryje denní potřebu selenu, nebo že pistácie může být i červená.

Vlašské ořechy a jejich zdravotní účinky

Mezi tradiční české ořechy patří ty vlašské, které se konzumovaly už v době neolitu. Průměrně obsahují 70 procent zdravých tuků, 18 procent proteinů nebo bílkovin a asi 3 procenta sacharidů. U dětí ořechy podporují rozvoj mozku, příznivě působí i na psychiku, jsou zdravé pro kvalitu vlasů, pokožky i nehtů. Vlašské ořechy se doporučují také studentům, aby jim učení šlo lépe do hlavy. Kromě toho umějí posílit střeva a působí proti astmatu. Jak je patrné, zdravotních účinků na lidské zdraví mají vlašské ořechy velmi mnoho, je proto škoda je ve svém jídelníčku nemít.

Kde ořechy nakoupit?

Když chcete zdravé potraviny, obvykle se asi vydáte do obchodu se zdravou výživou. Pokud ho ale nemáte po ruce, musíte si vystačit s nabídkou, která je na internetu. A ta je více než bohatá. Dokonce můžete i ušetřit, když nakoupíte na slevové kódy. K dispozici jsou například slevové kupóny do obchodu Grizzly.cz, který se na kvalitní zdravou výživu specializuje. Vybrat si lze z pestrého sortimentu různých druhů zboží. Určitě si najdete to správné pro sebe a svou rodinu – třeba oříšky nebo oříšková másla, která jsou chutnou a zdravou pochoutkou.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář