Kde sehnat starý nábytek pro renovaci? Poradíme vám

Chcete si zařídit útulný a osobitý domov? V tom případě budete potřebovat mnohem víc než jen nábytek z velkoobchodu. Vdechněte život starému a nepotřebnému nábytku, který by jinak skončil na skládce. Nejenže tak ušetříte spoustu peněz a z vašeho domova bude vyzařovat jedinečný ráz, ale také ulehčíte planetě.

Starý nábytek, kuchyně

Cenově dostupný nábytek z běžných obchodů sice dýchá novotou, avšak chybí mu jakési kouzlo. Při zařizování domu či bytu se vám tak může velice snadno stát, že váš domov bude sice moderní, ale bude vypadat jako každý jiný interiér z letáku. Přitom je všude kolem nás mnoho pěkných, někdy dokonce i vyhozených věcí, které lze přeměnit v dokonalý interiérový skvost. Týkat se to může jak velkých kusů nábytku, tak drobných dekorací, jež utváří domov. Stačí jen mít trochu kutilství v krvi.

Prošmejděte půdu, sklepy i kůlny

Pokud máte chuť tvořit a renovovat starý nábytek, určitě si v prvním kroku udělejte čas na prošmejdění půdy nebo sklepů u svých příbuzných a známých. Právě na těchto místech se totiž nachází ty nejlepší poklady. Hlavně půdy bývají plné starého a zapomenutého nábytku, který tam kdysi dávno někdo uložil. Vlastníkům takového nábytku je často líto ho vyhodit, a tak si ho uschovají. Navíc co kdyby se to staré křeslo někdy ještě na něco hodilo? A taky že ano! Rozhlížejte se po komodách, poličkách, skříních a nočních stolcích a nebojte se využít i starých dekorací jako jsou nefunkční hodiny, různé skříňky nebo stoličky. I ty mohou vyzdvihnout bytový styl a dotvořit příjemnou atmosféru.

Trochu více ušmudlanou možností, kde sehnat starý nábytek pro renovaci, je najít ho přímo na ulici. Mnoho lidí se totiž nepotřebného nábytku zbavuje tím způsobem, že jej prostě odloží někde venku nebo ke kontejneru. Samozřejmě že se nejedná o úplně ideální způsob, jak získat například křeslo, které vám pak bude stát doma v obýváku, pravdou ale je, že nábytek koupený v bazaru se od toho u kontejneru příliš neliší.

Staré křeslo
Po renovaci a přečalounění mohou i opravdu staré kousky vypadat velice stylově

Nebojte se oslovit lidi na internetu

Dalším jednoduchou možností, jak pořídit starý nábytek, je využít internetových bazarů, inzerátů, skupin na sociálních sítí nebo různých specializovaných webových stránek (například darujizaodvoz.cz a vsezaodvoz.cz). Tímto způsobem můžete získat zajímavé kousky za opravdu výhodné ceny, malou maličkost nebo jen odvoz. Smysluplné využívání nepotřebného nábytku snižuje množství odpadu a minimalizuje nepříznivý dopad na přírodu.

Poslední příležitostí je obejít kamenné prodejny specializující se na prodej starého nábytku a bazary. I tam můžete najít zajímavé skvosty, ale je to trochu těžší. V těchto bazarech je totiž nábytek většinou dražší a méně kvalitní. Většinou se tedy vyplatí pročíst si předem internetové diskuze týkající se konkrétního bazaru a podle toho zvážit, zda má smysl se vůbec do bazaru jít podívat.

Nesnažte se o dokonalost: Starému nábytku sluší drobné kazy

Renovace starého nábytku nemusí být nijak složitá. I méně zkušení „restaurátoři“ zvládnou s nábytkem divy. Stačí dodržet základní postupy a věnovat práci čas. Od starého nábytku ale neočekávejte, že bude vypadat zcela jako nový. Zub času se na něm nenávratně podepsal, a právě to jej činní originálním. Nelamte si tedy příliš hlavu nějakou drobnou vadou na dřevě, ale naopak ji využijte a nechte vyniknout. Ovšem větší nedokonalosti mohou být samozřejmě překážkou. Naštěstí již většinou při prvním pohledu poznáte, zda má cenu starý nábytek zachraňovat či ne.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář