Natíráme zahradní nábytek

Dávno pryč jsou doby, kdy se těšily oblibě plastové židle a stoly, které jenom s obtížemi odolávaly prudším závanům větru a měly tendenci se kroutit. Dnes si můžeme vybrat ze širokého sortimentu vkusného zahradního nábytku vyrobeného ze dřeva či kovu. Při dodržování několika základních pravidel nám může spolehlivě sloužit po několik generací…

Existují různé typy dřeva

Dřevěný zahradní nábytek je možné zakoupit v sestavách Natírání nábytkutvořených židlemi, křesly, lavicemi a stoly. Před jeho nákupem byste měli věnovat pozornost tomu, že dřevěné materiály se od sebe mohou hodně lišit… Nejčastěji používaným materiálem jsou jehličnaté dřeviny – především se jedná o smrk a borovici. Můžete se však setkat také s kvalitnějším tvrdým dřevem, jako jsou dub či akát, které se vyznačují větší trvanlivostí a menšími nároky na údržbu. Do této druhé skupiny patří rovněž luxusní exotické dřeviny (teak, mahagon, eukalypt aj.).

Měkké dřevo je náročnější na údržbu

Obzvláště v případě měkkého dřeva se doporučuje hned po nákupu aplikovat vrstvu impregnace a případně také dvě tenké vrstvy průhledné lazurovací barvy.  Pokud se nechcete o zahradní nábytek starat po několik dalších let, pak na závěr aplikujte ještě další silnou vrstvu nátěru. Životnost této kombinace nátěrů se odhaduje zhruba na 4 roky.

O trochu lehčí úlohu budete mít v případě, že zakoupíte nábytek z tvrdého dřeva. V zásadě by měla postačovat pravidelná impregnace speciálním olejem na tvrdá dřeva, který zabraňuje jeho vysychání. Pravidelnost zde hraje opravdu velmi důležitou roli – v souladu s doporučením výrobce by se měla provádět jednou nebo dvakrát ročně (většinou na začátku a na konci sezóny). To, že nastal nejvyšší čas pro impregnaci dřeva, poznáte podle toho, že se do nábytku začíná vstřebávat voda.

Elegantní kovový nábytek

Kovový zahradní nábytek se vyznačuje velmi Zahradní nábytek lake louise 2 vladekonízkými nároky na údržbu. Zpravidla bývá přímo od výrobce ošetřený antikorozním nátěrem a rovněž je snadno omyvatelný. Pokud se obáváte, že by z něj mohlo během letních měsíců sálat horko, pak může představovat zajímavou alternativu kombinace kovu a dřeva. Elegantním dojmem může působit např. konstrukce z odlehčené nerezové oceli v kombinaci s tvrdými exotickými dřevinami, jako jsou eukalypt, teak či mahagon.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář