Který způsob vytápění je pro vás nejvýhodnější?

S neustále rostoucími cenami za energie se stále více snažíme optimalizovat náklady s vytápěním spojené. Při výběru je potřeba hodnotit mnoho faktorů, dnes se podíváme na tři různé způsoby vytápění, které jsou svými vlastnosti diametrálně odlišné.

Elektrické podlahové vytápění

Není nic příjemnějšího než procházet se po vyhřáté podlaze. Systém funguje následovně: Podlahové vytápěníTopná tělesa ohřívají podlahu, od které se pak rovnoměrně ohřívá vzduch v místnosti.

Výhodou je jednoduchost instalace, odolnost a nenáročná údržba. Elektrické podlahové vytápění lze zpětně položit i bez nutnosti rekonstrukce podlahy například pod koberec (zvolíme speciální otopné elektrické rohože nebo fólie).

Odpadají i problémy s vodovodním potrubím. Zatímco běžné podlahové topení se může proměnit v katastrofu, s elektrickým zdrojem Váš žádná nečekaná povodeň ani mrazem roztržené potrubí nezaskočí.

Nevýhodou je vysoká cena za elektrickou energii, kterou lze mírně regulovat vyřízením snížené sazby za elektřinu pro účely vytápění.

Teplovzdušné vytápění

Klasické kotle na uhlí nebo dřevo byly za poslední roky intenzivně nahrazovány plynovými. Dřevo se ale do domácností opět vrací… Netopíme však prostřednictvím vody, ohříváme přímo vzduch.

Vytápění pomocí dřeva je stále jedním z nejekologičtějších způsobů, jeho cena je navíc poměrně levná, palivo je dostupné a spotřebitel není závislý na dodávkách plynu (vzpomeňme na problémy s dodávkami z Ruska) nebo výše zmíněné elektřiny.

Teplovzdušné vytápění funguje na principu tepelného výměníku, který u podlahy nasává studený vzduch, ohřívá jej a u stropu opět vypouští do místnosti. Teplo lze rozvádět i do místností, kde se výměník přímo nenachází.

Nevýhodou je zvýšený výskyt prachu, usazování bakterií v rozvodních šachtách. Počítat se musí i se specifickým odérem, který může jednomu vonět ale druhému zapáchat. Citlivé osoby pak mohou hůře snášet neustálou cirkulaci vzduchu, která víří prach, vysouší sliznice a dlouhodobě může způsobit i vážnější zdravotní problémy.

Tento způsob vytápění jsme také detailněji rozebrali v článku Krby a krbová kamna – přírodní teplo ve vašem domě.

Solární vytápění

Slunce je náš nejbezpečnější jaderný reaktor. Každý den k nám vysílá téměř z lidského pohledu téměř nevyčerpatelné množství energie, kterou se ale teprve učíme využívat.

Solární vytápění je Solární vytápěnívšak dnes již realitou, jejíž hlavním lákadlem je oblíbený slogan: „Slunce nezdražuje.“ Jedná se o technologii s rychlou návratností, která je navíc šetrná k životnímu prostředí. Dnešní panely také disponují dlouhou životností.

Nevýhodou jsou poněkud nevzhledné konstrukce instalované na střechu domu nebo na zahradu.

Samotné vytápění pak funguje zjednodušeně řečeno na principu ohřevu vody, která je pak klasicky rozvádí do místností pro ohřev vzduchu. Proč využívat solární energii a jaké vám přinese výhody se také dozvíte v článku Solární panely ke každému domu.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář