Jak vyrobit proutěný vyplétaný plot z vrby

Pokud jste se rozhodli mít na svém pozemku přírodní plot, ideálním řešením může být plot z vrbových prutů. Před započetím práce na takovém plotě je třeba počítat s tím, že na 1m2 vrbové stěny budete potřebovat 2 svazky vrbových prutů. Máte-li blízko pozemku stálý zdroj vody, bude se tam vašemu vrbovému plotu jistě dařit.

Co budete potřebovat

Svazky vrbových prutů o průměru 2,5 – 6 cm na sloupky, dále svazky vrbových prutů s průměrem 1 – 1,2 cm na boky stěn. Na zavlažování upotřebíte tenkou perforovanou hadici. Pro dobrý růst se bude hodit kvalitní pěstební substrát. Na pokrytí horní vrstvy zeminy mezi dvěma stěnami bude zapotřebí pruh kobercového trávníku a na osetí vhodná semena například lučních květin anebo směs semen planých rostlin. Z nářadí budou zapotřebí zahradnické nůžky různých velikosti, dřevěná palička a další truhlářské nářadí. Pro vyznačení půdorysu přední a zadní stěny si pořiďte barevný sprej.

Živý plot z vrby

Postup práce

  1. Jakmile jste si barevným sprejem na půdě či trávníku vyznačili půdorys vrbové stěny, můžete se pustit do stříhání prutů. Silnější vrbové pruty nařežte na požadovanou délku a začněte je zapichovat do země s rozestupem 20 – 30 cm.
  2. V polovině délky svislých prutů propleťte střídavě vně a uvnitř dvě vodorovné řady užších vrbových proutků. Pro budoucí vzhled stěny je dobré zastrkovat všechny konce prutů dovnitř stěny.
  3.  Pak začněte brát svazky asi po 4 nebo 5 prutech a vpleťte je mezi silné svislé pruty, které tvoří sloupky plotu. Každou novou řadu vplétejte vždy z opačné strany než je vpletena řada pod ní. Stejným způsobem vyplétejte i druhou stranu plotu, dokud nebudou obě stěny stejně vysoké.
  4. Jakmile dosáhnete stejné výšky obou stěn budoucího plotu, nasypte zeminu mezi ně a následně ji velmi důkladně sešlapejte. Poté, co dokončíte vyplňování meziprostoru zeminou a výška plotu je vyhovující, pusťte se do odstřihování všech vyčnívajících konců prutů.
  5. Na zeminu v horní části, a to po celé délce stěny z vrbových prutů položte jemně perforovanou hadici.  Jeden konec hadice důkladně zavažte a na opačný konec upevněte adaptér zahradní hadice a ten následně zamaskujte.
  6. V další části postupu zasypte zeminou zavlažovací hadici. Celou ji ukryjte pod půdu. Hlíny přidejte o něco více, než jak jsou vysoké stěny vrbového plotu. Na hlínu naskládejte travní drny anebo na ni uložte pruh kobercového trávníku.
  7. Jakmile je vše hotovo, do mezer mezi řadami prutů zastrkejte semena, která jste předem vybrali, třeba lučního kvítí. Na vrbové stěně se budou přímo nádherně vyjímat kopretiny.

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář