Bytové styly – od moderního přes romantiku až po high tech

Jaký trend a styl je v současné bytové kultuře moderní? Ten, který si vybereme my sami. V první řadě by měl vyhovovat našemu naturelu, estetickému cítění a vytvořit domov, kde se budeme cítit nejlépe.

Moderní styl

Bílá barva v ložnici
Moderní styl

Moderní styl charakterizují vysoké estetické požadavky na promyšlenou multifunkčnost, ve spojení s kvalitními materiály a precizními řemeslnými detaily.

Styl je výsledkem volby životního stylu. Značný je trend volného, vzdušného prostoru bez bariér, s menšími odlehčenými tvary nábytku, který dokáže víc než jeho předchůdci, neboť díky promyšleným detailům v sobě skrývá několik funkcí.

Příkladem jsou sofistikované taburetky s ukrytým barem, odkládací stolky, které slouží jako noční či pracovní stolek, knihovny s prostorem pro domácí pracovnu nebo minimalistický a funkční nábytek do koupelny.

Avantgardní styl

K modernímu stylu bydlení patří avantgarda, ale i klasika a samozřejmě čisté linie minimalismu. Avantgardní styl má snahu vytvářet z obytného prostoru svébytné umělecké dílo, experimentuje s novými tvary a materiály a nekompromisně se vyhýbá nábytku sériové výroby.

Moderní klasika

To je nově pojatý luxus s kvalitně zpracovaným nábytkem z ušlechtilých materiálů se značkou dlouhověkosti. Decentní včlenění stylu klasického se židlemi pana Thoneta v moderním interiéru vytváří prostor s nostalgickou vzpomínkou, ale zároveň s optimistickým pohledem do budoucnosti.

Minimalismus

Minimalistický styl
Minimalistický styl

Pro minimalismus je typická geometrie vodorovných a svislých linií. Charakterizují ho geometrické tvary, chladné materiály – kov, nerez, sklo, kámen. V obvyklé kombinaci se studenými barvami vytváří pocit až sterilní čistoty. Uplatnění najde v libovolném prostoru od malometrážního bytu až po loftové bydlení.

Bydlení ve stylu country

Od seversky chladného až po veselý barevný styl Středomoří. Tak silný je regionální vliv venkovského stylu, který lze měnit téměř podle ročního období. Důležitou roli má textil, bavlna, len, hedvábí, jeho struktury a barvy, jejichž prostřednictvím se venkovský styl dolaďuje podle osobního vkusu. Typickými zařizovacími prvky jsou almara, komoda, ušák, prosklená vitrína a odpočinkový nábytek z proutí. Jediné, co zůstává, je dřevěná teplá podlaha pokrytá koberečky z přírodních materiálů.

Romantický styl

Potahy, závěsy, polštářky, rámečky na fotografie, v pastelových tónech, s květinovými a proužkovanými vzory, svícny, vázy, sklo – to vše navozuje přívětivou romantickou atmosféru dávné minulosti. Pro romantický styl je vždy velmi důležitý uvážlivý výběr barev a vzorů, neboť i zde platí známé: méně je více, a barvy i vzory mají vzájemně ladit.

Etno styl

Ten, kdo má rád dálky, vzrušení a dobrodružství, může si nechat zavanout exotiku Afriky, Asie, Indie, Ameriky, či Austrálie do svého domova. Jak? – Prostřednictvím dlažby, koberců, nábytku z

Etno styl charakterizuje přísná tradice, výrazný styl, expresívnost a abstrakce. Nábytek z bambusu, rattanu, manilského konopí – abaca, kokosové palmy či mořské trávy, doplňují kamenné keramiky, truhly, košíky, masky ze vzácného dřeva nebo kůže, ale také exotické rostliny.

Retro

Ve chvíli, kdy zatoužíte po uklidňujícím retro stylu, se jako nejvhodnější tradičně jeví dvě možnosti uspořádání pokoje. První z nich je vybavit takovým nábytkem kompletně celou místnost a zachovat tak její celistvý historický výraz. V tomto případě je však lepší konzultovat záměr s interiérovým designérem, který poradí s výběrem vhodného nábytku a jeho uspořádáním.

Druhá možnost počítá s využitím jen několika málo výrazných solitérů, které kontrastují s jinak moderně zařízeným interiérem. Kombinace tradičních výrobních procesů a kvalitních moderních materiálů zaručuje retro nábytku odolnost a dlouhověkost. Zároveň umožňuje jeho snazší skloubení s moderními elektrospotřebiči. Z finančního hlediska je koupě retro nábytku v neposlední řadě i výhodnou investicí. Retro styl totiž získává pravidelně na ceně s tím, jak se jednotlivá období dostávají do módy.

StylHigh – tech

Na první pohled může působit studeně až nekompromisně. Pochopitelně, původní záměr vznikl z průmyslového designu. Jenže vývoj jde kupředu a u nábytku ve stylu je kladen důraz na využití nových technologií a netradičních materiálů.

Nábytek ve stylu high-tech se dá obecně charakterizovat slovem „nepředvídatelný“, jak zítřejší den, který vytvoří nové vzory, výjimečnost tvarů a nejčistší linie. Zjemnit se dá téměř čímkoliv. Odlesky zrcadel, barevným sklem, leštěným kovem nebo jen hrou světel a stínů.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

Přidejte komentář