Netřesky, chameleoni naší zahrady

Staré české pověry praví, že stavení, které mají poblíž domu či přímo na střeše rostoucí netřesky, jsou chráněné proti bleskům. Od toho tedy pochází český název ‚netřesk‘. Přestože tento fakt nebyl nikdy vědecky dokázán, netřesky se stále vyskytují v našich zahradách a svými bohatými trsy doplňují leckteré skalky, čímž v nich plní především estetickou roli.

Desítky odrůd různých barev a tvarů

Ve všech lepších zahradnictvích jsou k dostání mnohé kultivary netřesků, přesto se v zahrádkách nacházejí většinou jen klasické zelené. Svou zahrádku ovšem můžete ozvláštnit rozličnými druhy.

Netřesky 3

Prodávají se kultivary, které mají tmavě červené růžice s úzkými listy, které jsou porostlé drobnými chloupky, nápadně připomínající tarantule. Dále můžete vybírat i například mezi růžově či oranžově zbarvenými rostlinami.

Mezi největší výhody šlechtěných kultivarů patří především jejich barevná proměnlivost. Zbarvení na jaře je často jiné než na podzim a proto vytvářejí neustále úžasnou podívanou v zahradě. Oranžový netřesk na jaře se během roku promění do hnědého a zelený se změní v červený. Dokonce existují i trojbarevné rostliny, kdy na jaře daný netřesk vytváří růžici posetou vínovými, zelenými a oranžovými barvami.

Netřesky na skalce

Netřesky jsou nenáročné – Ideální na skalku

Netřesky patří do čeledi tlusticovitých, což znamená, že ve svém přirozeném prostředí jsou schopni díky své stavbě přežít i delší dobu bez vláhy. Jsou tedy ideální volbou pro sluncem vyprahlé skalky. Nejsou nikterak náročné ani na zeminu, postačí jim propustná písčitá půda.

Sázíme a množíme je na jaře. Růžice v jarním období vytváří velké množství nových rostlin, které po zakořenění oddělujeme od mateční rostliny. Netřesky mají překrásné květenství, které je ale pro danou rostlinu zároveň její poslední, jelikož po odkvětu netřesk odumírá. Předem, ale zanechá množství malých růžic, které brzy prázdné místo po rostlině zaplní.

Pokud nemáte zahradu nebo skalku, nezoufejte, netřesky můžete pěstovat také v truhlících, žardinách či květináčích na balkónech a parapetech svého bytu.

Netřesky 2

Odolnost je jejich silnou stránkou

Netřesky jsou vcelku odolnými rostlinami. Mohou trpět například padlím či plísní šedou. Napadnout je mohou zejména háďátka. Avšak jedná se spíše o výjimky, rostliny patří mezi méně náchylné a to především díky prostředí, ve kterém se vyskytují.

Častěji dochází k mechanickému poškození rostlin sekačkou, pakliže se skalka s netřesky nachází blízko trávníků. Krupobití také poškozuje rostliny, u kterých pak trvá nějaký čas, než se jim obnoví růžice.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář