Mungo klíčky – hotový zázrak během tří dnů

Miska s naklíčeními fazolemi Mungo
Fazole mungo jsou původem indická luštěnina, která si postupně nachází cestu i do našich středoevropských jídelníčků. Malé zelené kuličky, na první pohled připomínající podlouhlá semen hrášku, se vyznačují specifickým aroma, nezaměnitelnou chutí a především bohatým využitím v kuchyni. Kromě toho přinášejí našemu organismu celou řadu prospěšných látek. A protože jejich pěstování je velmi snadné, není divu, že kouzlu mungo fazolí (konkrétně jejich klíčků) propadá čím dál víc vyznavačů zdravého životního stylu. Zkuste si i vy vypěstovat vlastní mungo klíčky a uvidíte, že jim rychle přijdete na chuť.

Poklad jménem mungo

Klíčky fazolí mungo jsou nenahraditelnou studnicí zdraví prospěšných látek. Po zimě, kdy je organismus vyčerpaný nedostatkem přísunu čerstvých vitaminů, působí doslova jako živá voda. Naklíčená semena fazolí mungo by proto neměla chybět na našich talířích, jakmile je to jen trochu možné.

Hromada zelených nenaklíčených fazolí Mungo
Fazole Mungo v syrovém stavu

Dodají nám v té nejryzejší podobě cenné bílkoviny a minerální látky (vápník, hořčík, železo či draslík), nehledě na vysoký obsah vlákniny a takřka všech vitaminů skupiny B. Nejlépe k chuti přijdou na jaře, ovšem při pokojové teplotě si je můžete snadno vypěstovat v průběhu celého roku. Tak pojďme na to, je to nesmírně snadné!

Pěstování

Klíčení je jakýsi každodenní zázrak z říše rostlin. Vypěstovat si vlastní klíčky není nic těžkého, během několika málo dní přitom získáme za minimální námahu doslova poklad nedocenitelné hodnoty. Pro naklíčení použijte hrst zakoupených mungo fazolí, které důkladně propláchněte a přes noc (nebo po dobu cca 12 hodin bez přístupu světla, například v zakryté krabici) umístěte do misky s vodou, tak aby bylo každé semeno ponořeno. Posléze vodu slijte a fazole nechte klíčit na navlhčeném ubrousku nebo vatě. Více není potřeba: příroda už všechno zařídí sama. Důležité je pouze pravidelně kontrolovat, že fazolky jsou stále dostatečně vlhké a v případě potřeby průběžně pokropit.

Když je naklíčeno

První klíčky se objeví již během několika málo dní. Jak moc naklíčit své fazolky necháte, to už záleží jen na vás a vašich chuťových preferencích. Čím více zelených výhonků se objeví, tím jsou klíčky dekorativnější a lépe vyniknou jako ozdoba různých salátů. Nejvyšší obsah cenných látek se však v semínkách nachází v ranějších fázích klíčení, kdy ještě nestihly intenzivně zezelenat.

Naklíčené fazole
Naklíčené fazole

Hotové klíčky odstraňte z navlhčené podložky, propláchněte a skladujte v lednici, nejlépe v uzavřené sklenici. Čerstvé vydrží několik dní a dopřávat si je můžete dle své fantazie. Vyniknou v kombinaci s lehkými saláty nebo v polévkách, případně jimi můžete úplně jednoduše ozdobit čerstvý chléb s tvarohem. Nejlépe k chuti přijdou na jaře, ovšem doma na parapetu si je snadno vypěstujete během celého roku. Konzumujte je však zásadně syrové, abyste tepelnou úpravou zbytečně nezničili cenné látky v nich obsažené.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář