Zámková dlažba skvěle propojí prvky domu a zahrady

Zámková dlažba se již stala stálicí v našich zahradách. S rostoucí popularitou roste i nabídka výrobců a dnes tak již můžeme se „zámkovkou“ doslova kouzlit. Materiálů, barev i tvarů je nespočítaně. O možnostech vizuálního propojení zámkové dlažby s dalšími prvky vašeho obydlí si povíme v dnešním článku.

Od jednotvárnosti ke kreativitě

Zatímco v devadesátých letech byla zámková dlažba zpravidla jen šedou „kostkou z betonu“, dnes můžete vybírat z nepřeberného množství barev, tvarů, ale i struktur a povrchových úprav.

Zámková dlažbaŠikovný architekt ve spolupráci se zručným pokladačem pak dokážou díky těmto možnostem vytvořit i z tak obyčejné věci – jakou se může beton zdát – velmi vkusné dekorace, které vaši zahradu propojí a vdechnou jí život.

Betonové prvky jsou v rozkvětu, kombinujte!

Aby výsledek stál skutečně za to, je potřeba promyslet i okolní prvky – od obrubníků přes zahradní stěny až po plot kolem pozemku.

Například pro posezení na terase se bude skvěle hodit velkoplošná broušená dlažba. Díky broušení do lesku vynikne struktura materiálu a vše působí velmi příjemně a luxusně.

Na chodníky použijeme spíše barevnou zabarvenou reliéfní dlažbu, která ve spojení s rostlinami navodí pocit relaxace a spojení s přírodou. Tmavé odstíny jsou skvělé v kombinaci s dřevěnými prvky na domu – ať už se jedná o obložení, dveře a okna, nebo prostě jen stromy na zahradě.

Betonové obrubníky, na které nesmíte zapomenout, zvolte naopak spíše nenápadné v klasické šedé barvě. Po čase je pravděpodobně překryjí keře. Pro oblasti s větším výskytem srážek je lepší volbou žlab, který bude odvádět vodu. Ujistěte se však, že je vše správně neprojektováno a dlažba bude mít bezchybně provedený spád!

Zahradní zdi a ploty kolem pozemku nesmí zastínit krásy zahrady

Ploty presbetonVelmi citlivou oblastí jsou zahradní ploty. Volit můžete speciální plotové tvárnice, které jsou přímo uzpůsobené pro osázení rostlinami, nebo palisády, jež tvoří nižší a méně nápadné oddělení. Konkrétní volba závisí na rázu pozemku. Měla by ale být konzultována s architektem a zahradníkem. Ti mají s materiálem zkušenosti a dokážou posoudit, zda nebude zvolený prvek působit příliš agresivně.

Posledním prvkem jsou zahradní ploty. Betonové ploty působí velmi masivním a honosným dojmem. Patří proto mezi dominanty větších obydlí. Zvenku jsou zpravidla nezakryté a hrdě obepínají celý dům. Vnitřní stranu ale obvykle chceme mít útulnější a tak by se mělo pamatovat na prostor, který bude osázen stromky a keři. Ty masivní dojem příjemně utlumí a navodí pocit komfortu a bezpečí.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář