Tags: zelenina

Jak ochránit zeleninu před plodomorkou zelnou

Mladé rostlinky jsou zvláště náchylné během prvních týdnů po výsadbě a snadno se stávají cílem škůdců a chorob. Dubnovou výsadbu brukvovité zeleniny, jako je květák, kapusta, kedlubna aj., je třeba chránit před plodomorkou zelnou, která na ni během 4. až 5. měsíce klade svá vajíčka. Poradíme vám, jak můžete svou zeleninu ochránit a jak případně proti plodomorce zakročit.

Jak na výsev a výsadbu kedlubnu

Kedluben (Brassica oleracea var. gongylodes) patří mezi nejžádanější košťálové zeleniny. Je populární pro svou chuť i poměrně snadné pěstování. Chutná dobře syrový, dušený či vařený. V dubnu začíná jeho hlavní sezona. Pusťte se s námi do výsadby raných či výsevu letních a pozdních odrůd a mějte k dispozici čerstvý kedluben v průběhu celé sezony.

Předpěstujte si sazenice papriky již v únoru

Chcete-li si předpěstovat sazenice paprik ze semene, je blížící se konec února ten nejlepší čas pro jejich výsev. Aby se vše podařilo a vy jste se mohli radovat ze zdravých a krásných rostlinek od jejich prvních lístků až po krásné plody, je potřeba dbát na řadu věcí. V článku vám předně poradíme, jak provést výsev. Přidáme však také pár rad k výsadbě na záhon či zpracování.

Vychutnejte si čerstvou růžičkovou kapustu i v zimě

Milovaná i nenáviděná růžičková kapusta (Brassica oleracea var. gemmifera) patří ve světě zeleniny mezi obdivuhodné otužilce. Její růžičky můžeme sklízet čerstvé na zahradě i v hlubších mrazech, některé odrůdy vydrží teploty až -17 °C. Dopřejte si vitamíny v čerstvé podobě i v zimě. Poradíme vám, jak růžičkovou kapustu pěstovat a jak o ni pečovat i během zimy. Nechybí ani nápady, jak růžičkovou kapustu připravit.

Připravujeme rebarboru na lednové rychlení

S příchodem chladných listopadových dní přichází čas na přípravu rebarbory neboli reveně pro lednové rychlení. Máte-li sazenice rebarbory ještě na záhonu, můžete je nyní přesunout do sklepa a připravit pro zimní sklizeň. Další potřebné kroky rychlení rebarbory se dozvíte v článku. Nebudou chybět ani tipy na její zpracování.

Zimní salát: otužilá odrůda pro jarní sklizeň

Salát je vděčnou zeleninou, kterou lze pěstovat během celého roku, a to i na záhonech. Jako zimní saláty označujeme odrůdy, které rostou během zimy na záhonech a jejichž sklizeň probíhá na jaře. Termín výsevu těchto odolných odrůd začíná právě na podzim. Které druhy listové zeleniny můžeme pěstovat během zimy a jak je pěstovat, se dozvíte v našem článku.