Předpěstujte si sazenice papriky již v únoru

Chcete-li si předpěstovat sazenice paprik ze semene, je blížící se konec února ten nejlepší čas pro jejich výsev. Aby se vše podařilo a vy jste se mohli radovat ze zdravých a krásných rostlinek od jejich prvních lístků až po krásné plody, je potřeba dbát na řadu věcí. V článku vám předně poradíme, jak provést výsev. Přidáme však také pár rad k výsadbě na záhon či zpracování.

Sazenice papriky, mladá paprika
Předpěstování sazenic papriky

Jak na výsev paprik

Semena papriky patří mezi ta, která neklíčí na světle, proto je potřeba je zahrnout vrstvou substrátu (cca 0,5 cm). Výsev můžete provést na husto do truhlíku a po vyklíčení sazeničky opatrně přesadit samostatně do větších nádob.

Chcete-li si ušetřit práci, lze výsev provést rovnou do malých plastových květináčů (průměr okolo 5 cm). Nádoby naplňte výsevním substrátem 1 cm pod okraj. V každém květináči uložte 3 semena a ty následně zahrňte substrátem. Poté pokropte a zakryjte např. tabulkou skla.

Pár slov o substrátu pro výsev

Při počáteční fázi růstu, při klíčení, rostliny nepotřebují téměř žádné živiny. Mladé rostliny teprve zakládají kořeny, a tak jich nemohou ani mnoho přijmout. Kromě toho nejsou v tomto stádiu rostlinky dostatečně vyzrálé (mají měkká, nepevná pletiva) a vysoká koncentrace živin by je mohla poškodit.

Substrát vhodný pro vysévání lze pořídit v obchodech nebo si jej můžete připravit sami.

Stačí, když vybranou zeminu propaříte, čili necháte v uzavřené nádobě s trochou vody přibližně 5 min. v troubě nebo mikrovlnce na maximální stupeň, čímž ji zbavíte nežádoucích mikroorganismů a následně ji po vychlazení smícháte s pískem.

Podmínky pro klíčení paprik

Nádobu přikrytou sklem byste měli uložit ideálně do pařeniště či místnosti, kde je dostatek světla a zároveň teplota okolo 20 až 24 °C. Výsev pravidelně kontrolujte, vyschne-li substrát, oroste jej pomocí rozprašovače odstátou vodou.

Klíčení papriky
Pro klíčení je důležité zejména světlo a správná teplota

Až se objeví první rostliny

Poté, co se objeví první klíčky, odstraňte skleněnou tabulku. Rostlinky tak podpoříte v růstu a zároveň jim dopřejete užitečné otužování. Nezapomeňte však na zálivku. Vlhkost substrátu je důležité i nadále udržovat rovnoměrnou. Přibližně po dvou dnech můžete rostlinky opatrně vyjednotit a vysadit samostatně do nádob. I v tomto stádiu jsou rostliny pořád náchylnější na hnojení, proto s ním raději počkejte až do té chvíle, než je vysadíte na konečné stanoviště a ony se dobře uchytí.

Přesazujeme na záhon

Výsadbu paprik provádíme obvykle po 15. květnu, kdy už nehrozí mrazy a teplota půdy se pohybuje okolo 20 °C. Doporučená vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi pro výsadbu paprik je 45 až 60 cm.

Rostliny paprik dorůstají výšky 60 až 90 cm. Abyste je ochránili před vlivem větru a rostlina se dobře vyvíjela a plodila, podepřete je tyčkami již při výsadbě. Později by mohly být poškozeny kořeny.

Klíčky papriky
Výsadbu paprik do záhonu provádějte až kolem poloviny dubna

Péče o papriku v průběhu sezóny

Během sezóny rostlinám zajistěte potřebnou pravidelnou závlahu, aby nebyly ve stresu. Také je důležité pravidelné doplňování živin, zvláště v období růstu, aby dobře plodily a správně se vyvíjely. Tvorbu dalších plodů podpoříte i pravidelnou sklizní. První papriky dozrávají dle odrůdy v létě a poslední začátkem podzimu. S příchodem konce sezony pak přestávají kvést i plodit.

Přesto, že rostliny paprik jsou životaschopné i po roce, je nejlepší si vypěstovat pro novou sezónu vždy nové sazenice.

Papriky mají široké využití v kuchyni. Jsou vhodné syrové do salátů, lze je péct, grilovat, dusit či marinovat. A když vám náhodou zůstane více plodů, zkuste je například pomalu opéct a následně naložit do oleje. Doporučujeme vyzkoušet i různé chutné omáčky, například katalánské romesco.

Zdroje:

FERRIE, Suzie. V hlavní roli zelenina: pěstování, zdraví, krása, ruční práce, kuchyně. Praha: Tarsago Česká republika, 2015.

BÖHMIG, Franz, Jürgen RÖTH, Bärbel RÖTH, Werner SCHURICHT a Barbara SCHÖN. Zahradničení den po dni: velký zahradnický rádce: 1686 rad, 532 kreseb. Přeložila Pavla DOUBKOVÁ. Praha: Euromedia, 2016.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář