Jak obléknout děti, když venku mrzne?

Zima naplno dorazila, napadl první sníh a teploty se každý den drží kolem nuly. Zatímco dospělí se této změně snadno přizpůsobí, na děti je potřeba . Mají v šatníku všechny potřebné oděvy? A jak vlastně děti v zimě správně oblékat?

Jak oblékat děti v zimě

Zejména malé děti se snadno přehřejí i podchladí

Největší pozornost je nutné věnovat dětem mladším 6 let. Ty ještě nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci. Při nevhodném oblečení tedy mohou snadno prochladnout, nebo se naopak v oblečení přehřívat.

I větší děti je ale nutné hlídat. V zimě často dovádějí ve sněhu. Kombinace promoklého oblečení a současného zadýchání a opocení je předzvěstí brzkého onemocnění. Volbou správného oblečení můžete riziko snížit.

Jaké pořídit dětem na zimu boty?

Zejména když napadne sníh, je nezbytné dětem pořídit nepromokavé kotníkové boty s kvalitní podrážkou. Slečnám se již mohou hodit i dívčí kozačky. Boty nesmí promoknout ani při radovánkách v hlubokém sněhu. Nezapomeňte přes ně také přetáhnout nohavice od kalhot. Pomohou i vysoké podkolenky.

Jak dětské zimní oblečení správně vrstvit?

Hlavní zásadou je v případě dětského oblečení vrstvení. Spodní termoregulační vrstva musí udržet správnou teplotu těla. Zahřát v případě chladnějšího počasí a odvádět pot ve chvílích, kdy se teplota zvyšuje. Nejlepší volbou je tedy dětské funkční prádlo, které přilne k tělu.

Prostřední vrstvu tvoří rolák a svetr či mikina. Tato vrstva by měla díky prodyšnosti pomoci odvádění potu a udržení stálé teploty pod svrchní vrstvou.

Vrchní vrstvu pak tvoří nepromokavé kalhoty a bunda. Je nutné volit takový materiál, který nepromoká, ale současně je prodyšný. Igelitové pláštěnky v tomto směru nejsou pro dlouhodobé nošení v zimě vhodné.

Nezapomínáte na doplňky?

Celý dětský outfit pak nezapomeňte doladit k dokonalosti pomocí zimních doplňků. Dětské kšiltovky nechte raději na jaro, i když existují i varianty s bočnicemi a látkou přes uši. V zimě ale budou užitečnější teplé vlněné čepice, kvalitní nepromokavé rukavice a v botách zahřejí hebké podkolenky.

Dítě pravidelně kontrolujte

Děti v zápalu zimní radosti zapomínají na to, zda jim je zima či horko a zda náhodou nejsou promoklé. Pravidelně tedy kontrolujte, zda nejsou opocené, nemají vlhké kalhoty od sezení ve sněhu a zda jim sníh nenapadal do bot. Krátkodobě sice ani jedno z toho není problém, pokud ale dítě nehlídané venku „dovádí“ několik hodin, pravděpodobně jej čeká několik dní v posteli pod dekou.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář