Proč platit za architekta? Známe 5 dobrých důvodů!Plánujete rekonstrukci nebo realizaci nového domu či bytu a přemýšlíte, jestli se vám investice do interiérového designéra nebo architekta vyplatí? Možná máte jasnou představu o tom, jak by měly vaše nové vnitřní prostory vypadat. Přesto na vás při plánování přestavby nebo realizace čeká řada nástrah, kterým se při spolupráci se zkušeným bytovým architektem vyhnete. Máme pro vás 5 pádných argumentů, proč se na odborníky obrátit.

1) Interiér bude vyladěný do posledního detailu

Bytoví architekti vnímají vnitřní prostory jako celek a usilují o to, aby k sobě jednotlivé prvky seděly a vzájemně se nerušily. Odborník vyslechne vaše představy a navrhne koncept prostoru, který vám bude vyhovovat. Kromě výrazných prvků, jakými jsou například obklady, dlažba, podlahy či nábytek se zaměří i na detaily, kterých byste si sami nevšimli.

Zohlední přitom vedle estetického hlediska i stránku funkční. Pomůže s rozvržením místnosti, optimálním umístění zásuvek, volbou dekorací, způsobem zastínění místnosti i úložnými prostory. Většina architektů zajistí i zpracování vizualizace, a tak budete mít o finálním vzhledu prostoru představu ještě před tím, než se do přestavby vůbec pustíte.

2) Odborník vám doporučí nadčasové materiály, které vydrží

V záplavě mnoha typů materiálů je těžké zvolit nadčasové prvky a nepodlehnout aktuálním trendům, které mohou brzy vyjít z módy. V případě obkladů a dlažeb má rozhodně význam investovat do kvalitních keramických materiálů, případně dražších typů z přírodního kamene, které vydrží desítky let a budou stále v kurzu. To kvituje i Robert Adam, provozovatel kamenného a internetového obchodu StoneGallery.cz. Potvrzuje, že se architekti v oblasti materiálů dobře vyznají a zákazníkům doporučují právě ty, které je jen tak neomrzí.

3) Architekt zná současné trendy a představí je vám

I moderní interiéry mohou vycházet ze současných trendů, a to při respektování aspektu nadčasovosti. Například bytová designérka Ivana Schneiderová vítá právě pokračující trend přírodních materiálů. „Co se týká konkrétních dekorů, z letošních trendů se mi líbí například kresby mramoru. V některých provedeních budou moderní i za několik let a evokují ve mně návrat k noblese,“ dodává. Je pak na vás, sáhnete-li po keramických obkladech a dlažbách ve zdařilých imitacích, nebo investujete do prvotřídních obkladů z přírodního kamene.

4) Vyhnete se problémům a ušetříte

Investice do služeb architekta je jednorázová a přinese vám vytvoření dokonalého prostoru, který bude sloužit řadu let. Specialista na interiéry vás upozorní na možné problémy související s volbou materiálů i samotnou realizací. Ve výsledku tak ušetříte spoustu peněz, které byste jinak museli zaplatit za opravy či dodatečné stavební úpravy. Zatímco osvětlení nebo koberec vyměníte snadno, v případě obkladů nebo dlažeb to tak jednoduché není.

5) Architekt vás propojí s řemeslníky i dodavateli

Naprostá většina bytových architektů dlouhodobě spolupracuje s dodavateli materiálů. Proto má možnost vybírat z mnohem širší škály výrobků a doporučit i takové, na které na trhu jen tak nenarazíte. Mnohdy mají designéři kontakty i na řemeslníky a stavební firmy, a tak jsou schopni pomoct nejen s návrhem, ale i realizací.

Své o tom ví i designérka a bytová architekta Gabriela Hámová ze studia Design Friendly. Podle ní je důležitou přidanou hodnotou odborníka právě jeho know-how. „Specialista ví o nových technologiích, výrobních zlepšeních a postupech výrobců, které také umí pro projekt doporučit a zkontaktovat dodavatele i prověřené řemeslníky“, upozorňuje. Dodává, že tato jejich placená služba v konečném důsledku klientovi ušetří čas i peníze a předejde možným nežádoucím komplikacím.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář