Okrasná zahrada v únoru

Únor je krátkým měsícem, během kterého se však stihne zahrada zásadně proměnit. Z krátkých studených dnů na jeho začátku se stanou na konci první jarní dny, definitivně zmizí sněhová pokrývka a půda se trvale prohřeje. Únor je pro okrasnou zahradu začátkem nové sezóny. Pojďme se na okrasnou únorovou zahradu podívat podrobněji.

Dokončení úklidu zahrady a prací, které jste nestihli na podzim

Pokud jste na podzim nezvládli všechny nutné zahradní práce, únor je měsícem, ve kterém se dá vše ještě zachránit. Ze záhonů a trávníků shrabeme listí, odstraníme zbytky rostlin a kde je to potřeba, zem zryjeme.

Vysazovat dokonce ještě můžeme jarní cibuloviny, zejména tulipány, pokud je již zem rozmrzlá.

První kvetoucí rostliny

Během února se na světlo podívají první květiny – čemeřice. S koncem února je v teplejších oblastech budou následovat sněženky, talovíny, krokusy, lýkovce, ladoňky, puškinie a další rané jasní rostliny. Zahradu byste v místech, kde vyrůstají, již měli mít odklizenou od listí a dalšího nepořádku.

Krokusy
Krokusy

Mezi kvetoucí keře, jejichž květy ozdobí zahradu právě v únoru, pak patří kalina vonná, jasmín nahokvětý a vilíny (japonský, jarní, měkký, prostřední).

Rostliny, které musíme předpěstovat za oknem

Za oknem začínáme předpěstovávat první letničky. Jedná se zejména o pomalu rostoucí rostliny, typicky o petúnie. Alternativou je samozřejmě předpěstování ve skleníku.

Prostříhávání rostlin

Některé rostliny musíme prostříhat, zde je nutné si nastudovat, jak a kdy se které rostliny prostříhávají. Stále platí pravidlo, že stříhání neprovádíme během mrazů. Například pelargonie (muškáty) zkrátíme až o dvě třetiny původní délky, fuchsie pak o jednu třetinu.

Prostříhávání rostlin

Typickým keřem pro jarní stříhání je i komule davidova, kterou stříháme na přelomu února a března velmi nízko kolem druhého pupene.

Stejně tak i živé ploty na jaře můžeme stříhat velmi „agresivně“, na jaře velmi rychle hustě obrostou a budou nám dělat radost svěží barvou a požadovaným tvarem.

Nikdy neprostříháváme brzy na jaře kvetoucí rostliny a keře, o květenství rostliny bychom přišli.

Přesazování rostlin

Pelargonie, pokojové a přezimující rostliny

Konec zimy se nese i v duchu přesazování. Přesazujeme téměř všechny pokojové a uvnitř přezimující rostliny. Přibližně dva týdny po ostříhání přesazujeme i výše zmíněné muškáty.

Ochrana rostlin

Chemicky můžeme – pokud mrazy ustoupili – sirnými přípravky ošetřit růže a okolní půdu, doporučuje se také postřik na kůru stromů, ve kterých se škůdci přes zimu schovávají. Tato prevence nám pomůže přes léto, kdy se škůdci nebudou přemnožovat.

Péče o trávníky

S příchodem teplot nad bodem mrazu můžeme začít s provzdušňováním trávníků, prohnojením a zaléváním. Odstraníme mechy, vysívat můžeme novou travinu na místa, kde trávník přes zimu utrpěl značné škody. První sečení si však nechte až na březen.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář