Jak vybírat zahradní nábytek

Vždy na začátku letní sezóny je nutné zkontrolovat stav nejen zahrady samotné, ale také zahradního vybavení. Sepsat si, co bude potřeba opravit, nahradit, případně o jaké příslušenství zahradu doplnit. V článku se budeme věnovat výběru nového zahradního nábytku.

Zahradní nábytek

1) Vycházejte z toho, co máte

Vycházejte ze svých dosavadních zkušeností. A pokud zařizujete svou první zahradu, zeptejte se na zkušenosti svých známých. Dle způsobu využívání nábytku se totiž může lišit vhodný materiál, množství nábytku a další parametry pro rozhodování (viz bod 3).

Tím nejlepším způsobem, jak se rozhodnout, co zakoupit, je vyjít ze stavu nábytku, který obměňujete. Je váš zahradní nábytek ze dřeva celý vyšisovaný od slunce, nebo se na něm naopak podepsaly časté deště? Pokud jen vzdáleně připomíná to, co jste před několika lety zakoupili, jde o důvod k zamyšlení. Příčin může být několik od nekvalitního nábytku přes nevhodné umístění až po chybně prováděnou údržbu jednotlivých kusů nábytku.

2) Rozhodněte se, co obměníte

Málokdy je nutné vyměnit hned všechno vybavení najednou. Něco je ve velmi dobrém stavu, jiný kus potřebuje jen nový nátěr a další raději vyměníte.

Zvažte však, zda pak chcete mít zahradní nábytek ve stylu „každý pes, jiná ves“. Opět byste měli vycházet ze svých minulých zkušeností.

Pokud raději obměňujete nábytek po kusech až ve chvíli, kdy je to skutečně potřeba, nakupujte jej po jednotlivých komponentech hned od začátku u výrobce, který garantuje, že kolekce zůstane v prodeji po několik sezón (zpravidla nadnárodní řetězce se zahradním nábytkem). Snadno tak můžete v průběhu dalších let dokupovat ty kusy nábytku, které zrovna potřebujete a set přitom stále bude jako celek ladit. Navíc si můžete vybrat nábytek přesně tak, jak potřebujete (ideální velikost stolu, přesný počet židlí…).

Druhou variantou jsou zahradní nábytkové sestavy a sety. Zde je výhodou zpravidla nižší cena oproti nákupu samostatných kusů při stejné kvalitě. Hůře se však následně nahrazují jednotlivé součásti sestavy a lepší je tedy po letech koupit hromadně zcela novou sestavu a starou vyřadit. To může být mnohdy neefektivní, některé kusy ještě mohou být použitelné. Navíc výdaje nejsou rozloženy rovnoměrně do každé sezóny, ale nárazově vždy jednou za několik let.

3) Pozor na volbu materiálu

Kvalitní nábytek vybírejte také dle materiálu. Pokud sázíte na cenu a nábytek budete používat jen občasně na chalupě, můžete s klidem nakoupit klasickou plastovou sestavu. Případné poškození jednotlivých kusů vás nemusí mrzet a snadno vyřazené kusy nahradíte novými.

Zahradní nábytek

Pokud máte velkou krytou pergolu či altán, pravděpodobně budete náročnější na design a pořídíte si nábytek dřevěný. V případě celoročního zastřešení se nemusíte bát ani nábytku ratanového, který působí velmi luxusním dojmem.

Pokud bude nábytek vystaven dešti a přímému slunci, ratan volte maximálně umělý, přednost však dejte spíše nábytku z odolného typu dřeva (ideálně tvrdého exotického, které ale bude také dražší).

4) Nepodceňujte údržbu

U žádného typu nábytku nepodceňujte jeho údržbu. Alespoň na jaře bychom měli obnovit ochranný nátěr. Díky pravidelné údržbě můžete životnost nábytku prodloužit až několikanásobně.

Nejnáročnější je na údržbu samozřejmě dřevěný nábytek. Je nutné si zjistit, jak přesně se udržuje vaše konkrétní dřevo. Zcela jiná bude údržba nábytku teakového a smrkového. Nábytek z tuzemského dřeva zpravidla potřebuje více vrstev nátěru (impregnace, tónování, lazura), exotický nábytek natíráme často jen impregnačním olejem.

I kvalitní nábytek na zahradu i terasu minimálně na zimu a ideálně i v prudkých deštích uklízíme pod střechu, avšak logicky platí skutečnost, že nábytku neprospěje vlhká špatně větraná místnost. Vždy jej uklízíme do sucha a tepla.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář