Objevte kouzlo dřevěných teras

Máloco se vyrovná příjemnému letnímu posezení na terase. Můžete ji využívat k setkávání s přáteli, opalování, grilování, ale také ke každodennímu stolování. Je samozřejmě ideální, pokud terasa přímo přiléhá k vašemu domu, takže na ni můžete vcházet přímo z obývacího pokoje. Svoje místo si však může najít také na zahradě, okolo bazénu nebo na rovné střeše vašeho domu.

Není nad přírodní materiál

Nejčastěji se asi setkáte s dlážděnými terasami, které se vyznačují velmi jednoduchou údržbou. Stále více lidí však nyní začíná objevovat přednosti dřevěných terasových podlah. Krása tohoto přírodního materiálu zvláště dobře vynikne ve srovnání s plastovými Dřevěná terasapodlahami, které se v posledních letech rovněž hojně prosazují. Dřevo má vždy svoji nezaměnitelnou barvu a vůni, kterým ostatní materiály mohou jen stěží konkurovat. A jeho údržba nemusí být zase tolik náročná, jak by se mohlo na první pohled zdát…

Tropické dřeviny…

Pokud se rozhodnete pro dřevěná terasová prkna, pak budete následně postaveni před otázku, kterou dřevinu si zvolit. Nejspolehlivější volbou jsou bezesporu tropické dřeviny jako massaranduba, bangkirai nebo teak. Jejich domovem jsou tropické deštné lesy, a vyznačují se proto vysokou odolností proti působení vody.

…nebo raději modřín?

Chybu však neuděláte, ani když dáte přednost modřínovému dřevu, které je navíc finančně mnohem lépe dostupné. Můžete si zvolit mezi jeho evropskou nebo sibiřskou odrůdou. Díky vysokému obsahu pryskyřice se dobře hodí pro venkovní použití. Pokud máte zájem o tento druh řezaného dřeva, pak můžete využít výhodnou nabídku ondřejovské firmy Avydon, kterou naleznete 20 km jihovýchodně od Prahy.

Budování dřevěné terasy

Ještě před tím, než začnete s budováním dřevěné terasy, je třeba zajistit vhodný podklad. Pro tento účel skvěle poslouží stávající betonová nebo dlážděná podlaha. Můžete však použít také urovnanou vrstvu štěrku, která umožní odvádění vody. Pro dosažení lepší stability se terasová prkna většinou pokládají na podkladní hranoly. Samotná prkna se potom zajišťují pomocí nerezových vrutů a ponechávají se mezi nimi několikamilimetrové rozestupy pro odtékání vody.

Nezapomínejte na údržbu

Po položení dřevěné terasové podlahy bychom neměli zapomínat na její pravidelnou údržbu. V závislosti na tvrdosti a odolnosti dřeva se doporučuje provádět ošetření olejovými přípravky 1-2 krát ročně. Pokud by se vám zdálo, že dřevo začíná získávat šedivý odstín, pak můžete používat také speciální přípravek pro zachování jeho původního vzhledu a barvy.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář