Ostropestřec mariánský, kterému nikdo neřekne jinak než bodlák, má v lidovém léčitelství dlouhou tradici. Jeho domovinou je Středomoří, avšak naše mírné podnebí mu též svědčí. Pěstovat ho tedy můžete na zahrádkách a využívat ho jako léčivku. Pro naše játra a žlučník je hotovou baladou. Přečtěte si více o účincích této bylinky a jejím využití.
Popis ostropestřce
Ostropestřec je jednoletá až dvouletá rostlina pocházející z oblasti Středomoří. Pozornost poutá svými jasně fialovými květy, které na ní můžeme pozorovat od července do září. Zajímavostí je, že intenzita barvy květu závisí na zásaditosti půdy. Ostropestřec také nelze přehlédnout díky jeho výšce, která může činit až jeden metr. Listy připomínají trny s bílými žilkami.
Pěstování
Ostropestřec lemuje okraje cest a zdobí zahrady. Vyžaduje však slunné místo chráněné před větrem. Pokud si ho chcete vysadit doma, budete si muset nejdříve obstarat jeho semena, která vysejete do připravených řádků. Poté semínka zatlačte přibližně 2 centimetry do půdy. Ideální doba pro výsev je na počátku dubna. V prvním roce bylinky ale žádnou sklizeň neočekávejte. Po zasazení ostropestřec pravidelně jednou týdně zalévejte.

Sklizeň a zpracování
Pro přípravu čaje a oleje z ostropestřce se využívá jeho semen. Ta získáte sklizením paliček, které musíte odstřihnout od rostliny ještě před dozráním. Pokud byste tak neučinili, hrozí, že je vítr rozptýlí nebo se jich ujmou ptáci. Na sklizeň si kvůli ostrým trnům určitě vezměte rukavice. Sklizené palice pak zavěste ke stropu a nechte je nad rozloženými novinami dozrát. Semínka z paliček buď sama vypadají, anebo je z nich jednoduše vytřepete.
- Příprava čaje – rozdrcená semena ostropestřce lze použít k přípravě čaje. Na jeden šálek vám bude stačit jedna čajová lžička namletých semínek, kterou přelijete 250 ml horké vody a necháte čtvrt hodiny odstát. Následně čaj přeceďte a po doušcích popíjejte. Užívat se může až 3x denně – ráno nalačno, před obědem a před spaním.
- Přímá konzumace semen – pro intenzivní podporu jaterních funkcí můžete po dobu tří týdnů každý den užívat 1–4 čajové lžičky drcených semen ostropestřce. Ta je nejlepší rozemlít těsně před konzumací tak, abyste co nejvíce využili účinných látek. Prášek se doporučuje v ústech chvíli přežvykovat.
- Léčivá koupel – nadrcená semena hoďte do studené vody a nechte je nejlépe půl dne louhovat. Přibližně po 12 hodinách uveďte vodu k varu a nechte opět čtvrt hodiny odstát. Poté přeceďte a nalijte odvar do ozdravné koupele. Koupel pomáhá při hemoroidech, bércových vředech, gynekologických potížích a navíc má skvělé uvolňující účinky.
V lékárnách lze dále z ostropestřce sehnat tinkturu, olej nebo kapsle.
Účinky ostropestřce mariánského
Za léčivé účinky ostropestřce může vysoký obsah flavonoidů, které působí jako antioxidanty. Díky tomu posiluje imunitní systém, vyvolává dobrou náladu a zmírňuje projevy nemocí. Jeho nejvěhlasnější účinek se však týká jater, která chrání před dopadem škodlivých látek i negativními vlivy, jež si sami způsobujeme konzumací alkoholu a tučných jídel. Ostropestřec dokonce efektivně obnovuje jaterní tkáň a buňky, a tak se využívá k léčbě jaterní cirhózy nebo žloutenky. Tím ale jeho pozitivní účinky nekončí. Nepostradatelný je také při poruchách oběhové soustavy, neboť podporuje srdeční činnost a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Při vnějším použití pomáhá při hemoroidech, léčbě otoků nebo ran. Prokazatelně snižuje výskyt kožních onemocnění.