Spálené špekáčky s chlebem? Připravte na zahradní párty raději zdravé moderní pokrmy

Dříve nedostižně oblíbené táboráky a setkání u ohně doprovázené opékáním špekáčků dnes vystřídalo grilování a tzv. zahradní párty. Stále je to o tom, že se parta přátel sejde a stráví společně hezký čas, zásadně se ale mění jídlo, které při této sešlosti konzumujeme. Ačkoli má špekáček na chlebu stále své kouzlo, jako občerstvení na párty vždy chceme něco lepšího a tak trochu se i vytáhnout.

Jídlo na zahradní párty

Po éře steaků a hamburgerů už si ale i Češi uvědomují, že nemusí jít jen o večery plné zběsilého přejídání. Jak na to, aby jídlo bylo chutné a současně i zdravé?

I občerstvení na párty může být zdravé a chutné

Většina osazenstva bude grilované maso očekávat – to ale není samo o sobě nezdravé. Problém je, pokud maso doplníme jen pečivem a tučným dipem z majonézového základu. Vyměňte pečivo za grilovanou středozemní zeleninu (lilky, cukety, papriky, rajčata) a žampiony. Dipy odlehčete nízkotučným jogurtem.

Pokud chcete v pohoštění pro návštěvu jít ještě dál, vyměňte hovězí a vepřové maso za ryby a plody moře.

Ve zdravém stylu lze připravit prakticky vše, co se na oslavách běžně podává, a to od jednohubek až po dorty. Samozřejmě vždy ale myslete na to, koho na oslavě očekáváte, kolik hostů budete mít celkem a zda někdo netrpí některou potravinovou alergií. Jakmile si všechny tyto údaje ujasníte, můžete se směle pustit do přípravy zdravého mlsání. Dospělí jistě ocení pokrmy z kvalitních surovin, děti zase hravě připravená jídla.

Trendy zdravé výživy velí návrat k přírodě

V současnosti se pozornost navrací k potravinám co možná nejméně průmyslově upravovaným – vaří se ze základních surovin v co nejlepší kvalitě. Buďte si jisti, že své hosty určitě neokouzlíte polotovary nebo levnými náhražkami – očekávají originální občerstvení. Pokud si přejete, aby vaše párty dopadla na výbornou, nebojte se reagovat na aktuální trendy a zařaďte do svého zdravého menu více zeleniny, ovoce, hub i jedlých květů.

Vsadit můžete na pomazánky, které lze jednoduše připravit na mnoho způsobů. Nejideálnější zdravou alternativou je pomazánka z tvarohu a čerstvě nakrájené šalotky, bílých fazolí nebo výborného avokáda. Celkově obliba tohoto zeleného ovoce plného zdravých tuků rapidně stoupá. Servírovat avokádo tedy může jak na způsob salátu, tak třeba koktejlu.

Pro zdravé mlsání zase poslouží dezerty připravené ze sladkého ovoce a zeleniny (banánové muffiny, mrkvový dort), u kterých si místo dodaného cukru pomůžeme medem či javorovým sirupem. Skvělou tečkou na závěr po dobrém jídle je i malý ovocný salát, který na rozdíl od většiny sladkostí společně s cukrem tělu dodá i velmi potřebné vitamíny.

Jídlo na zahradní párty

Nezapomeňte, že jíme také očima

Jak originálně servírovat meloun? Zkuste z něj udělat vyřezávanou dekoraci. Carving, jak se v gastronomii nazývá dekorativní vyřezávání do ovoce a zeleniny, promění vaši párty v nezapomenutelnou událost. Hezky připravené, barevně sladěné a poskládané chuťovky na talířích a mísách dovedou vždy pozvednout celkovou atmosféru. Nebojte se tedy s jednotlivými surovinami trochu pohrát a třeba i sklenice s vodou ozdobit limetkou, citronem nebo okurkou. Pokud si na občerstvení na párty netroufáte nebo plánujete organizačně náročnější akci, můžete se svěřit do rukou profesionálů a využít služeb cateringové firmy, která vás ušetří zařizování a starostí. Navíc zvládne profesionální servírování včetně zmíněného carvingu.

A co na zdravé párty k pití?

Slazené nápoje vyměňte za vodu či domácí limonády bez přidaného cukru. Trocha máty, vymačkaný citron a všichni hosté budou nadšení.

U alkoholických nápojů, které k zahradním oslavám bezesporu patří, je rada jednoduchá: hlavně s mírou. Prokládejte jednotlivé drinky vodou a jídlem. Pijte kvalitní alkohol, po kterém vám druhý den nebude špatně – a hlavně nemíchejte pivo, víno a tvrdý alkohol. Držte se pokud možno jen jednoho druhu alkoholu po celý večer.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář