Jak šetřit vodou a mít zelenou zahrádku?

Českou republiku trápí poslední měsíce sucho. Ve městech tráva připomíná vyschlou pustinu, na zahradách kolem domků usychají rostliny jedna za druhou. Pokud hledáte cestu, jak neplýtvat pitnou vodou a přitom mít zelenou zahrádku, přinášíme vám pár tipů, které vám v tom mohou pomoci.

Zalévání zahrady

Sběr dešťovky

Velmi populární způsob šetření pitné vody a zároveň rodinného rozpočtu. Z okapu se svádí dešťovka přímo do nádrže, odkud ji pak můžete čerpat a používat jako běžnou užitkovou vodu. Nádrže na dešťovou vodu se dají umístit vedle domu nebo přímo do země. Nezaberou tak místo a zároveň budou skvěle plnit svůj účel.

Na co vše se dá dešťová voda používat?

  • zalévání zahrady
  • mytí auta
  • čištění zahradního nábytku
  • splachování WC
  • praní
  • sprchování

Využití šedé vody z domácnosti

Všimli jste si, že při mytí rukou a sprchování odtéká téměř čistá voda? Pokud tedy nepracujete jako horník nebo automechanik. Takovou vodu označujeme jako „šedou vodu v domácnosti“. A její skvělou vlastností je, že ji můžeme využít dál ve svůj prospěch – na splachování WC a praní. Ušetříte tak několik litrů pitné vody a poměrně velkou část financí. Každé spláchnutí záchodu totiž spotřebuje i několik litrů, které můžete použít třeba na zalévání záhonku.

Máte bojler? Dejte si pozor na plýtvání

Pokud ohříváte vodu bojlerem, který není umístěný hned vedle vodovodní baterie, jistě víte, že než se zařízení zapne a přivede teplou vodu ke kohoutku, chvíli to trvá. Běžně tak před sprchováním několik litrů ledové vody odteče. Zkuste tuto vodu zachytávat a poté dál využít – na zalévání. Stačí mít při ruce kyblík a studenou vodu do něj odpustit. I kdyby se jednalo „jen o pár decilitrů“, za celý měsíc se to nasčítá a rozdíl opravdu poznáte.

Využijte vodu z bazénu

Pokud je vám líto vylít vodu z bazénu a nezužitkovat ji, můžete ji použít na zalévání – ideálně tedy na okrasnou zahrádku a trávu. Jedinou podmínkou je, že voda nesmí být chemicky upravována a nemělo by být do ní nic přidáno (kromě chlóru). Stačí pak cca 10–14 dní počkat, než vyprchá chlór z vody, a můžete se pustit do zalévání.

Zalévejte méně často, ale více

Pořádná zálivka jednou za týden je mnohem lepší než každodenní kropení. Přece jen takhle to funguje v přírodě i normálně – jednou za čas přijde průtrž mračen a prší i několik minut v kuse. Nebojte se proto jednou za týden dát zahrádce opravdu velkou zálivku. Voda se dostane hlouběji ke kořenům a nebude se držet jen na povrchu.

Zalévání zahrady
Při zalévání zkuste hadici nasměrovat nahoru. Studená voda se trochu ohřeje a bude na rostliny dopadat přirozeněji z hůry a v menších kapkách.

Prokypřujte půdu a zalévejte vidlemi

Když budete motykou pravidelně prokypřovat vrchní půdu, nebude se voda tak rychle vypařovat. Stejný efekt má také „zalévání vidlemi“. Tato metoda tkví v tom, že povrch zeminy zamulčíte posekanou trávou, slámou nebo kůrou. Záleží, co máte po ruce a co se pro jednotlivé rostliny hodí. Nová vrstva udrží vlhkost a zabrání vypařování vody.

Když to jde, tak bez chemie

Oplachování nádobí a potravin, namočení ovoce a zeleniny, namočení oblečení před praním můžete dělat i bez chemických prostředků. Hned tak budete mít další zdroj vody na zalévání zahrady a záhonků. Přespříliš chemie není navíc šetrné ani k lidskému zdraví.

Zdroj:
https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/jak-zalevat-a-setrit-vodou.A130801_172842_hobby-zahrada_mce

https://www.ireceptar.cz/zahrada/7-tipu-jak-setrit-vodou-na-zahradce-ekologicky-i-ekonomicky-vyhodne.html


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář