Perfektní zahradní altán: Jaké zásady dodržet při stavbě a zařizování nábytku?

Zahradní altán je snem každého majitele rodinného domu. Poskytuje atraktivní zázemí pro letní večery, které nechcete trávit zavření doma, ale nechcete se vzdát zázemí své zahrady. Aby altán byl funkční i jako místo pro grilování, vítání návštěv, nebo třeba velkou zahradní oslavu, je při jeho výstavbě a vybavování nutné dodržet několik zásad.

Zahradní altán

1)     Kde altán postavit?

První chybou, která je přitom poměrně častá, je postavit altán co nejdále od místa, kde stojí dům – majitelé je považují za dvě zcela samostatné jednotky. Místo toho je nutné přemýšlet nad oběma stavbami jako nad jedním celkem.

Postavte altán na takovém místě, aby cesta mezi ním a východem z domu do zahrady byla co nejkratší. Konkrétně altán situujte co nejblíže kuchyni. V ideálním případě by měla kuchyň vašeho domu mít zadní vchod (ať už klasické dveře, nebo francouzská okna) na zahradu. V ideálním případě to tedy vypadá tak, že hlavní vchod domu vede do ulice a skrz dům se dostanete z kuchyně do zahrady, kde je postaven váš altán.

2)     Jak altán postavit?

V typické podobě je zahradní altán pouhým přístřeškem, který nemá vyzděné stěny. Vzhledem k tuzemskému relativně krátkému létu doporučujeme tři stěny buď vyzdít, nebo alespoň vyplnit živým plotem či popínavými rostlinami, které umožní altán snáze vyhřát z grilu a zastaví i nepříjemný chladný vítr na jaře a na podzim.

3)     Jaké spotřebiče mít v altánu?

Ačkoli to opět nebývá pravidlem, pokud máte altán alespoň ze dvou stran vyzděný, doporučujeme jej vybavit také přívodem vody, elektřiny a případně i plynu. Jinak se totiž každé grilování promění v nekonečné pendlování mezi altánem a vaší kuchyní.

Zahradní altán

Chcete-li tedy mít větší pohodu, vybavte si altán malou lednicí, dřezem a případně i vestavným plynovým grilem či vařičem. Srovnejte si ceny a specifikace jednotlivých výrobků na internetu, abyste neplatili zbytečně mnoho.

Skvělou atmosféru altánu dodá vestavěný zděný krb, opět ale musí jít o promyšlenou stavbu, která umožní pohodlné grilování a nepromění se v noční můru.

4)     Jaký nábytek mít v altánu?

Když máte vyřešenou stavbu spotřebiče, přichází řada na nábytek. Naprostým základem je v tomto případě stůl a židle. Protože je altán zastřešen, můžete volit nábytek z materiálů menší odolnosti – což obvykle zvyšuje jeho pohodlnost.

Zvolit tak můžete dřevěný či ratanový nábytek a židle s pohodlnými poduškami. Kdo má altán větší a vyzděný, k jedné stěně může umísit pohodlnou pohovku – třeba rozkládací, díky které budeme moci pod altánem také nocovat. To ocení zejména nejmladší členové vaší rodiny.

Zapomenout nesmíte ani na pohodlná lehátka, která si budete moci z altánu vytáhnout na slunce a užít si opalování.

Ačkoli nedoporučujeme nábytek, který vydrží maximálně jednu sezonu, na rozdíl od vestavěných spotřebičů, kde by investice měla zajistit jejich dostatečnou kvalitu a přežití po desítky let, v případně nábytku bychom volili spíše střední a nižší třídu. Venkovní nábytek je vždy velmi namáhán a jednou za čas je zkrátka nutné jej obměnit. Podívejte se na kupon na Sconto nábytek, tento řetězec může být ideální volbou.

5)     Jak altán udržovat?

Zahradní altán obvykle nemá žádné velké nároky na údržbu. Samozřejmostí by mělo být ošetření nosné dřevěné konstrukce tak, aby dřevo netáhlo vodu a aby celá stavba desítky let odolávala přírodním vlivům. Nátěr je v případě nutnosti třeba jednou za několik let obnovit.

Životnost spotřebičů prodloužíte pravidelnou údržbou dle návodu výrobce. Pozor si dejte zejména na spotřebiče s vodou, od které by měly být na zimu odpojeny.

Zahradní nábytek vždy ochraňte před deštěm. Jednou ročně ošetřete patřičným lakem či lazurou apod. dřevěný a kovový nábytek – vždy se při nákupu informujte, jak se patřičný kus ošetřuje.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář