Co dělat na zahradě před odjezdem na dovolenou

Léto je v plném proudu. Čas dovolených nastal. Jedno moudro říká, že v létě chce zahrada svého pána vidět každý den. Než ji tedy během července či srpna opustíte, je nutné ji na to připravit. Poradíme vám, jak zabránit vyschnutí půdy, jak ošetřit okrasné rostliny či trávník. Zkrátka to nejdůležitější, co dělat na zahradě před dovolenou.

Zahradník, zahrádkář, květiny
Co dělat na zahradě před odjezdem na dovolenou

Zkontrolujte předpověď

V první řadě je dobré vědět, na co všechno vlastně bude potřebovat zahrada připravit. Samozřejmě, předpovědi se dosti často mění. Není však nad to mít alespoň přibližnou představu o vývoji počasí v období, kdy budete na dovolené.

Všemocné zakrývání

V létě vše roste tak nějak samo, což platí bohužel i pro plevel. Omezit jeho růst po dobu vaší nepřítomnosti můžete snadno pomocí černé netkané textilie či vrstvou (6–8 cm) suché trávy, slámy, mrvy, rašeliny či kompostu. Koneckonců zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Mimo zastavení růstu plevele zajistíte i pomalejší odpařování vody z půdy. Než se však rozhodnete zakrývat záhony, nezapomeňte na hnojení.

Hnojení ano i ne

Možná vás to překvapí, ale i hnojení pomáhá s úsporou vody. Proto odborníci doporučují několik dní před odjezdem na dovolenou rozhodit organické či humusovité hnojivo (např. AgroBio), zapracovat ho do hloubky cca 5 cm a následně zalít. S vodou nešetřete, ideální stav je, když půdu provlhčíte rovnoměrně do hloubky rýče, což je v přepočtu 25 až 30 l/m2.

Následující den půdu zkypřete mělce a zakryjte netkanou fólií či jiným materiálem.

Hnojení se však vyvarujte tam, kde v následujících týdnech nebudete sklízet. Pokud můžete sklizní někoho pověřit, můžete hnojit vše, avšak nemáte-li takovou možnost, raději nehnojte.

Péče o květinovou zahradu

Pro ochranu před plevelem a rychlým vysycháním půdy můžete použít mezi růžemi, keři či květinovými záhony mulčovací kůru. Chcete-li zlepšit její účinek, můžete před její aplikací rozhodit např. rohové piliny (75 g/m2). Vrstva mulče postačí 2–3 cm.

Aby vše plně kvetlo

Záhonovým růžím odstraňte poupata, podobně můžete zasáhnout i u letniček a v létě kvetoucích trvalek. Po svém návratu se pak budete moci těšit na plné kvetení. Při ošetřování nezapomeňte odstranit všechno odkvetlé i to, co se chystá kvést. Zabráníte tak tvorbě semen, která bere rostlinám energii pro další kvetení.

Sekání trávy
Před odjezdem nezapomeňte také posekat a pohnojit trávník

A co s trávníkem?

Před dovolenou nezapomeňte trávník posekat na délku 3–4 cm a následně jej zalijte. I naše zelené koberce bychom před odjezdem měli „nakrmit“. Ideální je hnojivo s obsahem herbicidů. Objevíte-li vyšší plevelné rostliny, ihned je vypíchněte. Máte-li zajištěného pečovatele o trávník, nastavte pro něj sekačku na výšku 5–6 cm. Další sekání po vašem návratu pak bude stačit provést až při 10 cm. Zalévat trávník jinak není nutné, na rozdíl od jiných rostlin zvládá sucho velmi slušně. Pokud trávník z různých důvodů sekáte méně často, třeba kvůli suchému počasí, výše uvedeným postupem se nemusíte řídit.

Nezapomeňte na škůdce

Během léta se dobře daří také hmyzím škůdcům. Před odjezdem tedy proveďte důslednou kontrolu rostlin a případná napadená ložiska odstraňte a zlikvidujte. Preventivně pak ošetřete rostliny vhodným postřikem (např. Neudosan), kterým odradíte většinu savých či žravých škůdců rostlin, jako jsou mšice, svilušky, molice apod. Jinak by vás následky jejich počínání po návratu mohly nepříjemně překvapit. Pro ochranu před létajícím škodlivým hmyzem můžete použít na některých místech např. ochranné sítě.

ZDROJ:
HÖHNE, Johannes a Paul Gerhard WILHELM. Dvanáct měsíců v zahradě: plánování, výsadba, pěstování, sklizeň. V Praze: Knižní klub, 2000.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář