Údržba trávníku od výsevu po obnovu

Většina z nás si nedokáže představit zahradu bez trávníku. Trávník je synonymem odpočinku, klidu a pohody. Aby byl trávník opravdu takový, jaký si ho přejeme, je nutné věnovat mu náležitou péči. Ta začíná jeho založením a pokračuje celoroční péčí.

Příprava půdy – raději už na podzim

Půdu pro založení trávníku je nejlépe připravit již na podzim. Zemina má tak dostatek času slehnout. Trávník založený na čerstvě připraveném povrchu bývá nerovný, což se později jen těžko napravuje.

Pozemek hluboce zryjeme a současně vybereme kořeny a podzemní části vytrvalých plevelů. Půdu povápníme mletým vápencem a vyhnojíme kompostem a fosforečnými a draselnými hnojivy. Je-li půda pro založení Vysetý trávníktrávníku zcela nevhodná, navezeme na ni 10 až 15 cm silnou vrstvu ornice. Na jaře půdu urovnáme, jemně uhrabeme a utužíme válcem nebo šlapacími prkénky,

Výsev trávníku provádíme na jaře

Nejvhodnější doba pro výsev trávy je od poloviny dubna do konce května. V této době má půda dostatek vláhy a semeno dobře vzchází. Úspěšný bývá i výsev od konce srpna do poloviny září. Pozdější výsev se nedoporučuje, protože i slušně vzešlý trávník může v zimě vymrznout.

Jak vysévat

Před setím povrch půdy jemně zkypříme. Semeno sejeme ručně za bezvětrného a suchého počasí (nikoliv po dešti, kdy je půda mokrá) v množství 30 až 50 g na čtvereční metr. Vyšší dávku výjimečně použijeme na menší plochy a na okraje trávníku.

Aby byl výsev co nejpravidelnější, rozdělíme osivo na dvě části a vysejeme je nadvakrát křížem. Semena jemně přejedeme hráběmi, aby se dostala více do země a půdu utužíme.

Pozor na vhodné osivo

Základním předpokladem pro založení kvalitního trávníku je kvalitní osivo. Použitím nekvalitní travní směsi může být naše práce a snaha zbytečná. Je proto velmi důležité kupovat travní směs od tradičních a osvědčených výrobců, kteří jsou schopni garantovat kvalitu osiva. Každé balení travní směsi musí být označeno visačkou nebo nálepkou s registračním číslem výrobce a druhem osiva, k jakému účelu je určeno.

Údržba trávníku na jaře

Pokud trávník již máme, s péčí na jaře začínáme jeho obnovou. Všem trávníkům dá ležící sníh „pořádně Jak pečovat o trávníkzabrat,“ není však nutné panikařit. Vhodnými zásahy bude brzy opět svěží.

Nejvhodnější jarní termín je dle aktuálních teplot od března do května, maximálně června na horách. Porost nejprve nakrátko posekáme, poté vertikutujeme. Dosáhneme tím provzdušnění trávníku a odstraníme vrstvu travnaté plsti. Světlo, voda a živiny tak mohou snáze proniknout ke kořenům. Předtím však je třeba trávník nakrátko posekat.

V některých případech se může v trávníku objevit mech. Na jeho odstranění je dnes v nabídce dostatek prostředků, které mech zahubí. Následně po použití anti-mechových přípravků mech z trávníku vyhrabeme.

Sekání jedině ostrým nožem

Pravidelné sečení je základem krásného trávníku. První sečení po výsevu provádíme na výšku zhruba 5 cm, ale ne dříve než po náležitém zakořenění trávníku, přibližně při výšce 10 cm.

Při sekání používáme sekačku s ostrým a dobře upraveným žacím nářadím, aby nedošlo k poškození nově vytvořeného kořenového systému. U parkových trávníků se výška sečení obvykle pohybuje od 15 do 25 mm. Na podzim sečeme naposledy tak, aby trávník do zimy ještě obrostl a dosáhl zhruba pěti centimetrů.

Hnojení travnatých ploch

Dusík…

Důležitou součásti péče o trávník je závlaha a přihnojování. Během vegetace přihnojujeme dusíkatými hnojivy v celkovém množství 30 g na metr čtvereční, a to ve 2 až 3 dávkách. Naposledy přihnojujeme počátkem září.

…draslík…

Na podzim trávník již nepotřebuje už tolik dusíku, ale stoupá potřeba draslíku. Draslík posiluje rostlinná pletiva a trávník se stává odolnějším, lépe přezimuje a nevymrzá. Tento prvek je velmi důležitý i z hlediska příjmu a hospodaření s vodou a to nejen v zimě, ale i během vegetace. Kvalitní podzimní příprava trávníku na zimu také podstatně zvyšuje odolnost trávníku proti houbovým chorobám, které se v zimě pod sněhem šíří. Můžeme také celoročně využít speciálních hnojivých směsí na trávníky, kde je dávkování vyznačeno na obalu.

…vápník

Nejméně jednou za tři roky je nutné trávník na podzim povápnit.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář