Stavíme venkovní terasu: Je lepší dřevo nebo WPC desky?

Zahrada kolem domu vyžaduje mnoho důmyslných řešení. Svůj prostor musí nepochybně dostat okrasné rostliny, i do novostaveb se pak vrací rostliny užitkové. Do toho je zpravidla potřeba vměstnat volnočasovou část zahrady s bazénem a malým místem na fotbálek či badminton. To vše je nutné vzhledově a materiálově sladit tak, aby spolu vše bylo v harmonii a pokud možno vydrželo  bez větších zásahů dlouhé roky. Dnes si povíme něco o té volnočasové části zahrady – tedy o terase.

WPC terasy

Dřevěná prkna: Příroda pod vašima nohama

Masivní dřevo má v určitém směru nenapodobitelné vlastnosti. Zkrátka z něj dýchá teplo domova, navíc v zahradě bude přírodní dřevo vždy přirozenější než umělý materiál. Terasa bude stárnout spolu s vámi… Používání na něm zanechává stopy, „jizvy života“, získá patinu. Je zábavné po letech s rodinou vzpomínat, k jaké stopě se poutá která historka, a co jste tenkrát vyváděli.

Dřevěné terasy

Stinnou stránkou je samozřejmě nezbytná péče o takovou terasu. Čistě přírodní materiál se v přírodě stává terčem slunečního UV záření, plísní a roztočů. Terasu proto musíte minimálně dvakrát ročně natírat ochranným nátěrem. Přesto nezabráníte tomu, aby dřevo po čase mírně zešedlo a ztratilo svůj lesk novoty.

WPC prkna: Odolný bezúdržbový materiál

Pokud chcete materiál, který se svým vzhledem blíží klasické dřevěné terase, avšak nezbytná údržba vás od dřeva odrazuje, vhodnou volbou pro vás budou WPC terasy.

Český hovorový název „dřevoplast“ nám lépe odhalí, z čeho jsou WPC prkna vyrobena – jedná se o směs dřeva a plastu (polymeru). Kvalitní výrobky mají složení odpovídající poměru 6:4 ve prospěch dřevěné složky.

WPC terasy

Díky tomu se vzhled WPC teras velmi blíží vzhledu surového dřeva, zároveň však díky plastové složce WPC materiál nenapadají škůdci, je barevně stálý a není jej nutné udržovat žádnými speciálními nátěry. Bohatě postačí terasu jednou začas opláchnout hadicí od hrubých nečistot, jednou za několik let pak terase prospěje omytí vysokotlakým čističem.

Podívejte se na katalog a ceník WPC teras výrobce Woodparket.

Co je tedy nakonec lepší?

Který materiál tedy doporučujeme? Je dobré se řídit podle toho, kam je terasa určena a jak moc jste ochotni se o ni starat. Pokud chcete terasu instalovat na venkovskou chalupu, je téměř jasnou volbou surové dřevo – jasně zde převažuje estetické hledisko a určité zestárnutí je dokonce žádoucí. Ke staročeské chaloupce by se zkrátka dřevoplast nehodil.

Naopak do moderní novostavby se dnes možná už WPC hodí více než klasické dřevo. Výjimkou jsou novostavby v rustikálním stylu, nebo novostavby na venkově, které jsou obvykle navrženy v klasickém stylu.

V každém případě oba materiály zakoupené od kvalitního prodejce, jako je www.woodparket.cz, oba materiály bez problému obstojí – v případě dřeva je podmínkou správná údržba – na balkónech, pod pergolou i u bazénu nebo na zahrádce rušné restaurace.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář