Pepř známý i neznámý

Pepř je po soli nejpoužívanějším kuchyňským kořením. Své uplatnění najde jak ve slaných, tak i sladkých jídlech. Nejznámější je pepř černý a bílý, ale existuje i mnoho dalších druhů. Některé z nich ve skutečnosti ani pepřem nejsou, ale přesto najdou v kulinářství své využití.

Na světě existuje přes 1600 druhů pepřovníku, ale k přípravě pokrmů jich používáme jen nepatrný zlomek. Nejznámější druhy: pepř černý, bílý a zelený jsou plody jedné rostliny sbírané v různém stadiu zralosti. Tou rostlinou je pepřovník (piper nigrum). Jde o stále zelenou liánu rostoucí v tropických pralesích se srdčitými listy. Plně vyzrálé plody jsou temně červené. Do Evropy přinesl pepř poprvé Alexandr Makedonský ze své výpravy do Indie.

Černý, zelený a bílý pepř

Bílý pepř

…jsou plody pepřovníku sbírané v plné zralosti. Ty se po dobu jednoho týdne namočí do studené vody. Postupně dochází k odstranění krycích obalů až na samotné smetanově zbarvené jádro. Následné sušení na prudkém tropickém slunci dodá bobulím onu známou bílou barvu.

Bílý pepř je nejjemnějším druhem pepře. S oblibou ho používají hlavně Francouzi a Angličané. Zvláštností bílého pepře je jeho nezvyklá, někdy až zatuchlá vůně.

Hodí se hlavně k rybám, bílému masu, do smetanových omáček apod.

Černý pepř

Černý pepř…jsou předčasně sesbírané nedozrálé bobule. Nejdříve se několik dní skladují ve velkých kupách, a když dojde k zapaření, usuší se na prudkém slunci. Kvalitní pepřové kuličky jsou velké a těžké. Chcete-li si ověřit kvalitu zakoupeného pepře, nasypte několik kuliček do sklenice s vodou. Pokud se odmítají potopit, jde o příliš lehké a nekvalitní zboží.

Černý pepř se hodí hlavně k tmavému masu, do guláše, silných vývarů apod.

Zelený pepř

…jsou také nezralé bobule, ale tentokrát sušené mrazem. Poté se nakládají do slaného či octového nálevu, aby při dalším už běžném sušený teplem neztratily barvu. Chuť takto připraveného pepře je výraznější, ale méně pálivá.

Zelený pepř si dobře rozumí se všemi druhy masa: steaky, mletým masem, ale i paštikami.

Všechny plody pepřovníku mají v rozumném množství i pozitivní účinky na zdraví: stimulují srdeční činnost, působí močopudně, proti zácpě a nevolnosti. Mají také mírné antibakteriální účinky.

Další druhy pepře

Cayenský (kayenský) pepř

Možná se budete divit, ale tohle koření nemá s pepřem společného vůbec nic. Ve skutečnosti jde o rozdrcené chilli papričky. Název vznikl nesprávným překladem z anglického originálu. Cayenský pepř pochází ze Střední Ameriky a setkal se s ním už Kryštof Kolumbus. Může mít různé barvy: od žluté po červenou. Má velmi výraznou silně palčivou chuť.

Používá se především do omáček, gulášů a zeleninových jídel.

Růžový pepř

Dorůžova zbarvené bobule jsou plodem stromu pepřovce balzámového (schinus molle). Prodává se také pod názvy brazilský pepř nebo peruánský pepř. Jeho domovinou jsou brazilské a peruánské pralesy.

V kuchyni se používá spíše jako dekorace pro svou kontrastní barvu. Ve větším množství totiž může být toxický. Jeho chuť připomíná jalovčinky a je jen mírně palčivý.

Pepř kubebový

Pepř kubebový (Piper cubeba) je dalším druhem pepřovníku. Divoce roste především na ostrovech Nová Guinea a Sumatra. V 16. a 17. století byl pro svou nízkou cenu oblíbenou náhražkou pepře černého. Jeho chuť je výraznější a vůně pronikavější než u pepře černého, ale má výrazně hořký dozvuk. Díky tomu se od jeho používání v Evropě upustilo. Od sušených bobulek černého pepře se liší přítomností krátké stopky.

Hojně se ovšem využívá v kuchyni indické a indonéské, kde vhodně dochucuje ryby, rýži a přidává se do karí koření.

Dlouhý pepř

Dlouhý pepř je usušené nedozrálé květenství pepřovníku. Poznáte ho podle protáhlého oválného tvaru. Má velmi ostrou mírně nasládlou chuť a jemně voní.

Používá se hlavně v Indii, Maroku a Etiopii. Hodí se do zeleninových jídel, čatní a nejrůznějším omáček.

Pepř sečuánský

Sečuánský pepř jsou sušené plody stromu Zanthoxylum piperitum. Pochází z Číny, kde se v kulinářství užívá už odnepaměti. Má velmi ostrou, při větším množství až otupující chuť a výraznou vůni.

Hodí se především k přípravě drůbeže, ale velmi zajímavá je kombinace se zeleným čajem, kdy se velmi malé množství čerstvě nadrcených tobolek přidá k čajovým lístkům a zalije vodou.

V obchodech se setkáte ještě s mnoha dalšímu druhy pepřů, ale většinou jde o více či méně pálivé směsi. Pepř čtyřbarevný je kombinace zeleného, bílého, černého a růžového pepře. Pepř pařížský je kombinace drceného pepře a chilli papriček atd. Ale pozor, pokud narazíte na pepř jamajský, nejde o nic jiného, než o obyčejné nové koření! Takže hodně štěstí při nákupu a odolné chuťové buňky.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

Přidejte komentář