Vypěstujte si granátovník – strom lásky

Podle legendy je granátovník mystickým stromem lásky z biblické rajské zahrady. Známe ho také pod názvy marhaník nebo Punica granatum. Jeho plody jsou považovány za chutné afrodiziakum. Jeho domovinou je teplá západní Indie, ale s trochou péče se mu bude dařit i u nás.

Od semínka ke stromku

Rostlinku granátovníku si můžete pořídit velmi lehce. Mladé stromky už poměrně běžně nabízejí specializovaná zahradnictví a pokud máte trpělivost a čas, můžete si vypěstovat vlastní stromek přímo ze semínka. Stačí, když si v obchodě koupíte zralé granátové jablko. Z něj vyjmete semínka a oddělíte z nich jedlou dužinu. Mě se nejvíc osvědčilo obyčejné „ožužlávání,“ ale úspěch budete mít i s ostrým nožíkem a vodou.

Kvetoucí granátovník
Kvetoucí granátovník

Semínka nechte oschnout. Poté je přemístěte do pytlíku naplněného pískem a uložte do lednice na týden. Tomuhle procesu se říká stratifikace a z takto ošetřených semen vyrostou silné a odolné rostlinky.

Pro samotné sázení si připravíme kvalitní lehkou zeminu nejlépe s obsahem zahradního kompostu. Běžný substrát vylehčíme hrubým pískem nebo polystyrénovými kuličkami. Semínka zasadíme asi 5 mm pod povrch. Při střídmé zálivce a teplotě mezi 22-25 °C vyklíčí semínka za 14 dní. Mladé rostlinky pěstujeme v polostínu. Když dosáhnout velikost 6-8 cm (zhruba po 4 měsících pěstování), přesadíme je do samostatného květináčku, na jehož dno umístíme dobrou drenáž.

Granátovníky vyséváme nejlépe v lednu až březnu, aby dostatečně zesílily pro následující zimovací období, které je nutné pro tvorbu květů. Dobře ošetřované stromky vám mohou kvést už na jaře následujícího roku!

Letnění a zimování granátovníku

Po prvním zimování také můžeme granátovník letnit. Je to rostlina milující přímé slunce, takže jí nevadí ani jižně umístěný balkón, ovšem při dostatečné

Granátové jablko nezralé
Nezralé granátové jablko

zálivce. Je dobré vědět, že na přímém slunci se listy zbarvují dočervena. Granátovník letníme až do příchodu prvních mrazíků. Poté ho umístíme do chladné místnosti (5-12 °C). Můžeme použít i tmavý sklep, protože granátovník je opadavý. Při velmi nízkých teplotách nezaléváme stromek vůbec, v opačném případě stačí mírně navlhčit půdu 1x za měsíc.

Zimování by mělo probíhat od října do března. Potě přemístíme rostlinu do teplé místnosti a jakmile začne rašit, začneme do zálivky přidávat hnojivo pro dobré kvetení. Květy se objevují v květnu až září a mají tmavě růžovou až červenou barvu. Plody dozrávají v našich podmínkách zřídka a většinou nepatří chuťově k nejlepším.

V obchodech je k dostání i varianta Punica granatum nana, která se díky svým malým rozměrům lépe hodí do středoevropských bytů. Kvete a plodí velmi ochotně, ale plody jsou nejedlé.

Praktické tipy pro pěstování granátovníku

Granátovník netrpí na choroby ani škůdce. Občas se na něm mohou objevit puklice nebo molice, ale na ty stačí běžný postřik z hobby obchodu.

Granátový stromek není přecitlivělý na chemikálie jako některé jiné exotické dřeviny.

Díky svému vzhledu a nádherným květům je granátovník často pěstován ve formě bonsaje. Tvaruje se opravdu snadno a ochotně obráží. Ustřižené minimálně rok staré větvičky můžeme umístit do sklenice s vodou, kde po dvou až třech týdnech pustí kořeny. Jakmile dosáhnou velikosti 1 cm, můžeme sázet.

Díky svému atraktivnímu vzhledu a umírněným nárokům na pěstování je granátový stromek opravdu vhodnou rostlinou k pěstování v bytě. A vlastnoručně vypěstovaný stromek může být krásným dárkem pro vaše blízké.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

3 Comments - Napsat komentář

  1. Dobrý den zasadila jsem si semínko granátového jablíčka,když bylo trochu větší,tak jsem ho přesadila do o trochu většího květináče,ale roste do výšky a nerozvětvuje se je asi tak 45cm vysoké spodní lístky opadaly ale jinak jsou krásné zdravé co mám s tím udělat poradíte, Děkuji

    Reagovat
    1. Dobrý den, mladé rostlinky nemají tendenci k rozvětvování. Můžete zpomalit růst zastřihnutím hlavního stonku, rostlina by se poté měla začít rozvětvovat.

      Reagovat

Přidejte komentář