Jak ušetřit peníze za spotřebu energií v domácnosti?

Jak ušetřitVšemi omílané téma krize je stále tu a my se snažíme šetřit své peníze, jak jen se dá. Energie jsou stále dražší a tak je voda a elektřina ideální prostor pro úsporu našich financí. Pojďme se společně podívat, jak šetřit co nejefektivněji.

Ušetřit na energiích se určitě dá a to dokonce bez toho, aby to jakkoliv omezovalo rodinu, která v domácnosti žije. Jedná se o drobná úsporná opatření, které ale ve výsledku znamenají ušetření značného procenta financí, které běžně za vodu a elektřinu zaplatíte.

Jak ušetřit peníze za elektrickou energii?

Ač se to může zdát takřka nemožné, statistiky mluví proti nám. Průměrná spotřeba elektrické energie rok od roku stoupá, ceny za elektřinu jsou stále dražší a my si lámeme hlavy nad stále vyššími a vyššími účty za elektřinu.

Proto je velmi důležité začít šetřit na elektrické energii. Ptáte se jak? Odpověď je jednoduchá. Je třeba omezit spotřebu elektřiny nebo se o to alespoň pokusit.

Úspora energie

Když tato slova řeknu někomu z mých kamarádů, vytřeští na mne oči a ptá se jak? Přece si doma nebudu svítit svíčkami? Jasně, nežijeme ve středověku. Nikdo po vás nechce, abyste chodili po chodbě s loučemi a zapalovali knoty svíček. Zcela postačí, když začnete jednotlivé spotřebiče používat s rozvahou a rozumem. Díky tomu bude výrazně snížena spotřeba elektrické energie ve vaší domácnosti, uvidíte sami.

Jak šetřit energiiJedná se možná o drobná opatření, ale ve výsledku ušetří až 25% energie, kterou jinak použijete ke zcela zbytečným věcem. První, co můžete udělat je vyměnit klasické žárovky za jejich úspornou variantu a tak ušetřit energii, kterou běžně denně vydáte za svícení.

V prvé řadě se podívejme na stand-by režim. Jedná se o mód, ve kterém jsou spotřebiče v době, kdy je nepoužíváte. Zkrátka režim, kdy svítí různé kontrolky a podobně. Možná je to pohodlný způsob, jak vypínat spotřebiče, na druhou stranu se ale jedná o zcela zbytečné plýtvání energií. Pořiďte si raději prodlužovací kabely s vypínačem a televizi, počítač, mikrovlnnou troubu a další spotřebiče vždy po ukončení používání zcela vypněte odpojením od sítě (buď vypnutím přívodu proudu vypínačem na prodlužovacím kabelu, nebo zkrátka vytažením ze zásuvky). Ušetříte tak až 10% energie, kterou potřebujete k běžnému provozu těchto spotřebičů.

Dalším velmi oblíbeným spotřebičem je lednice. I zde můžete velmi výrazně uspořit energii. Důležité je zapamatovat si, že lednice není televize. Proto ji neotvíráme zbytečně a snažíme se dobu otevření zkrátit na co nejkratší možnou dobu. A v mrazničce by neměla být námraza. Čím tlustší vrstva námrazy, tím více vás provoz spotřebiče stojí.

Jak ušetřit za vodu?

Voda je další položka, za kterou platíme velké množství peněz. Jak ale ušetřit za vodu? Řešení je několik, a pokud použijete všechna naráz, uvidíte, že dojde k opravdu výraznému snížení účtu za vodu.

V prvé řadě si uvědomte, že je zbytečné vodou plýtvat. Pokud tedy máte doma nějaké kapající kohoutky, opravte je. Za tu chvíli to určitě stojí. Jinak denně zbytečně platíte za litry až desítky litrů vody, které vykapou z vašeho vodovodního kohoutku jen tak pro nic za nic.

Úspora vody

Stejné je to i s mytím nádobí. Myčku pouštějte, až když je opravdu plná. Je zbytečné napouštět poloprázdnou myčku. Pokud myjete nádobí ručně, napusťte si dřez, nemyjte ho pod tekoucí Oprava kapajícího kohoutkuvodou. Takto ušetříte až polovinu vody, kterou použijete na mytí nádobí.

Pořiďte si dvouúrovňové splachovače na toalety. I to znamená až 25% úsporu vody při splachování, což z hlediska měsíce je již výrazná úspora vody. Však si zkuste spočítat, kolikrát denně jdete na malou. Kolikrát za týden? A kolik to dělá návštěv toalety ročně?

A taktéž je to i s osobní hygienou. Pokud omezíte napouštění plné vany vody, také docílíte výrazné úspory vody a tím i financí, které takhle zůstanou ve vaší peněžence a neskončí na účtu dodavatele vody.

Jak vidíte sami, možností, jak ušetřit peníze, je opravdu mnoho, tak neváhejte a začněte šetřit ještě dnes. Nic vás to nestojí, ba právě naopak. Proč zbytečně “vyhazovat peníze oknem”?

 

Máte také nějaký nápad jak ušetřit peníze za vodu a elektřinu? Neváhejte a podělte se o něj s námi v komentářích. Prozraďte, jak máte řešený rozvod energií ve vašem domě či bytě vy. Jaké žárovky používáte a jak myjete nádobí? Těšíme se na vaše poznatky a zkušenosti.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář