Vyrobte si s námi stromečky ze sušené hortenzie

Krása některých květin si zaslouží být zachována, a tak se snažíme je sušit, lisovat anebo preparovat. A právě ze sušených květin se dá vyrobit spousta kouzelných dekorací, které nám vydrží mnohem déle než květiny řezané. Jestliže máte na své zahradě bohatě kvetoucí hortenzii a nasušili jste si dostatek jejich květů, můžete si z nich vyrobit zajímavé vypichované stromečky.

Stromečky

Co budeme potřebovat

K výrobě dvou až tří sušených hortenziových stromečků budeme potřebovat především dostatečné množství nasušených květů hortenzií, dále nůžky, 2 – 3 nádoby podle počtu stromků, mech, větvičky nebo dlouhé skořicové tyčinky, tavnou lepicí pistoli a náboje – lepidlo, kostku až dvě aranžovací hmoty šedé barvy – na sušené květiny a 2 – 3 koule různých velikostí z téže hmoty.

Pracovní postup

Připravíme si všechen potřebný materiál a nastříháme si květy sušené hortenzie na menší kousky, tak aby u kvítků vždy zůstala tenčí stopka, která je spojuje. Postupujeme velmi opatrně, sušená hortenzie je enormně křehká. Počítejte s tím, že se budou jednotlivé kvítky hodně odlamovat. Postupně zapichujeme rozstříhaná květenství do šedé koule. Začínáme na horní straně, kdy by vždy měly být ty nejhezčí květy, protože tato strana je po dokončení dekorace nejvíce vidět.

Příprava stromečků z hortenzií

Jakmile se nám začne koule zaplňovat květenstvím, špatně by se nám držela, a tak jako kmen budoucího stromku zapíchneme do středu koule dlouhou skořicovou tyčinku (až tři podle velikosti koule) anebo použijeme větvičku ze stromu o stejné síle jako skořice. Pokud máme více tyčinek nebo větviček, svážeme je nahoře a dole ještě před zapíchnutím do koule drátkem, nebo provázkem tak, aby držely pevně u sebe. Jakmile víme, kam kmínek zapíchnout, připravíme si tavnou pistoli, nahřejeme a kmínek do koule opatrně vlepíme.

Pokračujeme dále

Stejným způsobem pokračujeme i dále u druhé a třetí koule, které by měly být menší, než první, aby každý stromek vypadal na závěr trochu jinak. Průběžně při práci kontrolujeme proporce stromků, tak aby nebyly tyčinky nebo větvičky, které mají představovat kmínek stromku příliš dlouhé. Také se snažíme dodržovat při vypichování květů do aranžovací koule co nejvíce kulatý tvar stromku. Čím menší bude stromek, tím kratší by měl mít kmínek. Nyní je čas do nádoby vložit přiměřeně velkou část aranžovací hmoty odřezané z kostky tak, aby se v nádobě nepohybovala, ale pevně v ní držela. Uprostřed vyřízneme přiměřeně velkou díru na umístění kmínku stromků. Pokud je potřeba, některé kmínky zkrátíme. Jakmile jejich délka vyhovuje proporcím dekorace, vlepíme kmínek do hmoty a nakonec šedou hmotu přelepíme na povrchu mezi obvodem nádoby a kmínkem pěkným mechem.

Různé obměny a varianty

Stromečky ze sušených hortenzií mají ve výsledku připomínat miniatury perfektně zastřižených stromků. Zvlášť hezky vypadají ve skupinkách, proto jsme vyráběli několik stromečků v různé velikosti, ze stejného materiálu. Nakonec své dílo můžete vystavit například na nízkém konferenčním stolku, na komodě, okenním parapetu anebo na krbové římse.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář