Jak vymalovat pokoj za 7 dní

Malování pokoje případně celé domácnosti je obávaným strašákem většiny z nás. Špatnému načasování jednotlivých úkonů a přešlapům při závěrečném úklidu se ale dá snadno vyhnout. Stačí, když si jednotlivé kroky pečlivě rozvrhnete.

Malování pokojů bývá obvykle naplánováno na víkend, ale to není důvod k tomu uklidit celý byt teprve v pátek večer. V pondělí ještě příliš spěchat nemusíte, takže si udělejte menší výlet do prodejny s barvami. Nevyberete-li si nic ze standartní nabídky, nechte si požadovaný odstín namíchat. Do víkendového malování barva bez problémů vydrží. Nezapomeňte také na potřebné štětky nebo válečky a hlavně na zakrývací fólii a malířské pásky.

Úklid začíná v úterý

Úterý a středu zasvěťte menším úkonům v jednotlivých místnostech. Vynoste obrazy, dekorace nebo menší druhy nábytku – zkrátka vše, co nebudete až do konce týdne nezbytně potřebovat. Nezapomeňte navštívit nejbližší supermarket a opatřit si potřebné krabice. Pokud to stihnete, můžete začít i s odstraňováním poliček a přemístěním pokojových rostlin, které při té příležitosti můžete důkladně osprchovat a zbavit prachu. Prohlédněte podlahové lišty a vypínače a zvažte, jestli není čas na jejich výměnu.

Ve čtvrtek je čas na odstěhování nebo přemístění zbývajícího nábytku. Stěny včetně stropu důkladně vyluxujte – zbavíte je tak jemného prachu, který by bránil dobrému přilnutí barvy. Pokud je to nutné, ošetřete skvrny od topení nebo plísní speciálními přípravky. Většina z nich musí působit 24 hodin, na to je dobré pamatovat.

V pátek se snažte domů z práce vrátit co nejdříve. Je totiž nutné za denního světla zkontrolovat všechny pukliny a nerovnosti a včas je vyspravit tmelem a špachtlí. Můžete také zakrýt nábytek fólií a okraje podlahy a rámy oken a dveří oblepit malířskou páskou. Natřete stěny i strop penetračním nátěrem a pro dnešek máte hotovo.

Malování pokoje modrou barvou

O víkendu malujeme

Sobotní malování začněte stropem. Naneste na něj bílou barvu a přiberte také horních 10 centimentrů na všech stěnách. Tady barvu směrem dolů rozetřete do ztracena. Tento malířský trik pomůže opticky vybělit strop a navíc zakryje nerovnosti stěn. Jakmile barva zaschne, vyznačte (za pomoci pravítka) zmiňované okraje malířskou páskou.

Rozmíchejte barvu určenou na stěny a jako první vymalujte malým válečkem prostory okolo dveří, zásuvek a další malé plochy. Teprve poté vezměte do ruky větší velikost a naválcujte zbytek stěn. Pro dnešek si můžete odpočinout, protože barva bude do druhého dne zasychat. Pokud jste si pospíšili, stihnete ještě menší odpolední výlet.

V neděli ráno naneste na stěnu druhou vrstvu barvy (pokud jste to nezvládli už v sobotu večer) a pak se můžete směle pustit do odlepování pásek a odstraňování fólií. Barva může stále ještě zasychat, zatímco vy už začnete zpět nosit první drobnosti a s jistou dávkou opatrnosti vracet nábytek blíže ke stěnám. S věšením obrazů a poliček vydržte ještě do pondělí, kdy už stěny dokonale zaschnou a získají rovnoměrný vzhled. Pokud jste všechny kroky provedli správně, vydrží vám nová barva na stěnách bez poškození několik let .


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář