Dveřní kliky a zámky: Jaké jsou možnosti?

Dokážete si představit dveře bez zámku? V některých místnostech ano, na jiných místech by nám však zřejmě chybělo soukromí, o bezpečí nemluvě. Dveře, které by neměly kliku, by nám naopak poskytly soukromí až příliš. :) V dnešním článku se podíváme na to, jaké máme možnosti pro výběr dveřních klik a zámků.

Klika: Rozeta nebo štítové provedení?

Při volbě kliky máme na výběr ze dvou základních možností. Buď můžete zakoupit kliku rozetovou, tedy takovou, která má oddělenou kliku a zámek. Výhodou je, že pouzdro zámku je kompletně došroubované, klika se tak stává velmi bytelnou a má dlouhou životnost. Více také zapadá do moderních interiérů.

Dveřní kliky

Druhou volbou, klasičtější, jsou kliky štítové. Zde je klika a zámek zakryta spojenou krytkou a uchycena pouze na dvou místech. Vinou způsobu ukotvení kliky se stává, že konstrukce po čase může ztratit svou pevnou a vyžaduje opravu. Dveřní kliky tohoto typu se instalují do starších zástaveb, kde mají své tradiční místo.

Zámek: Prostředek soukromí a bezpečí

Ke dveřím je také nutné pořídit tzv. zadlabací zámky. Zámek obvykle obsahuje cylindrickou vložku, která je dnes standardizovaná u několika výrobců (u nás například výrobce FAB).

Zámky jsou vyráběny v několika stupních bezpečnosti – ve 4 třídách.

1. Třída bezpečnosti

Garantuje pouze základní míru ochrany, používá se na místech, kde je zamykání do jisté míry symbolické (dveře lze obejít, přelézt, apod.). Typicky v zahradních brankách, nebo na místech, které jsou uzamčeny jen provizorně.

2. třída bezpečnosti

Používá se v interiéru, který již chrání zámek vyšší bezpečnosti. Například ve sklepech rodinných domů. Zámek by měl po dobu tří minut odolat zloději se základním ručním nářadím (šoubovák).

Šítové kování

3. třída bezpečnosti

Třetí třída již zaručuje vyšší stupeň ochrany. Od toho stupně jsou pojišťovny ochotny uzavírat smlouvy. Dveře s tímto zámkem zadrží zloděje s páčidlem po dobu alespoň 5 minut. To je na průměrně frekventovaných místech dostatečně dlouhá doba na to, aby svůj pokus sám vzdal předtím, než bude spatřen.

4. třída bezpečnosti

Nejvyšší stupeň ochrany, který zadrží i nejzkušenější zloděje po dobu přes 10 minut, pokud zloděj bude mít speciální nářadí, jako např. vrtačku.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář