První švestky na spadnutí. Ochraňte je před škůdci včas

Červenec je v plném proudu a první švestky modrají. Volají po vaší péči a pozornosti. Přichází totiž čas dozrávání, ale také příchod nevyzpytatelných škůdců a chorob. Přečtěte si více o sklizni, o tom, jak poznat vadnutí či jak zatočit s červivostí švestek.

Zralé švestky na stromě
První švestky na spadnutí. Ochraňte je před škůdci včas

Jak poznáme, že jsou zralé?

První plody švestek dozrávají už během měsíce července. Mezi prvními plodícími jsou rané odrůdy, jako například „Brněnská“ či „Ruth Gerstetter“. Čas k jejich sklizni nastává, jakmile začnou opadávat první nepoškozené plody. Vzhledem k tomu, že ke zrání dochází postupně, je potřeba plody pravidelně kontrolovat. Za jistých okolností je vhodné vybarvené velké švestky protrhat či setřást. U velkoplodých odrůd raději jen protrhávejte. Plody u některých odrůd lze nechat přezrát do lehkého scvrknutí u stopky, jsou pak obzvláště aromatické a sladké.

Vadnutí plodů a jeho příčiny

Pozor však na záměnu přezrálých a vadnoucích plodů. Na rozdíl od přezrálých plodů chutnají vadnoucí fádně až hořce. Vadnutí mají na svědomí mšice či padlí a dochází k němu zvláště při bohaté násadě plodů, kdy listy nedokážou pokrýt potřebu živin. Napadené části by měly být ihned odstraněny. Abychom zabránili dalšímu šíření a zneškodnili zbývající ložiska, použijeme vhodný postřikový přípravek určený pro likvidaci mšic na plodinách, jako je například Neudosan, který má nulovou ochrannou lhůtu a neškodí užitečnému hmyzu. Pro postřik proti padlí švestkovému je vhodný Bioton apod.

Švestky na stromě
Jakmile zpozorujete na stromě škůdce, zakročte co nejdříve

Nežádoucí klejotok

Klejotok je jiné označení pro výtok pryskyřice. Ten se objevuje u dřevin na kmenu, větvích a někdy i na plodech. Výtok je u švestek i dalších ovocných stromů ochrannou reakcí na špatné podmínky, nedostatečnou výživu, střídavé či jinak nevhodné počasí (např. mokro). Klej se také objevuje u dřevin napadených škůdci, jako jsou červci či puklice. Objevuje-li se každoročně, může jít o problém s půdou (kolísání spodních vod, jílovitá půda). Během časného léta, je-li sucho, je dobré švestku zalévat.

Červivost švestek: jak vypadá

Pozdní odrůdy často trpí červivostí. Chcete-li jí předejít, je potřeba se na ni připravit už v polovině července a pozorovat ji až do poloviny srpna. Příznaky červivosti jsou modré skvrny na povrchu plodu, uvnitř kterého se ukrývá masově červená housenka vykusující dužninu. V důsledku toho plody před dozráváním opadají, jsou měkké a zahnívají.

Obaleč švestkový

Červivost mají na svědomí housenky obaleče švestkového (Cydia funebrana). Dospělci vypadají jako malí motýlci (rozpětí křídel 1,5 cm) připomínající moly. Jejich světle hnědá přední křidélka mají na koncích lesklé šedé pásky. Samička tohoto škůdce naklade na spodní stranu nevyzrálých plodů až 600 vajíček. Housenky pak zůstávají v plodech a zanechávají v nich i výkaly. Druhá generace larev se líhne v polovině července. Housenky této generace škodí na dozrávajících plodech, přičemž zimu přečkávají v zámotcích.

Jak zatočit s obalečem?

Předejít napadení obalečem na švestkách můžete díky včasnému a důslednému pozorování. Nakladená vajíčka odráží sluneční paprsky jako zrcátka, stačí podržet plod proti slunci. Toho můžete využít při pravidelné kontrole stromů. S monitoringem vám mohou pomoci i feromonové lapače, které zachytí dospělce. Díky těmto metodám včasně odhalíte možné riziko a ochranu provedete včas. Likvidace housenek se musí provést ihned, než se larvy stihnou zavrtat do plodů.

Pro okamžitou likvidaci můžete použít přípravek Lepinox, obsahující bakterii, která narušuje trávicí systém škodlivých housenek. Dále jsou ideální všechny insekticidní postřiky určené pro likvidaci housenek a žravých škůdců s krátkou ochrannou lhůtou. Podle typu přípravku se postřik proti obaleči opakuje za 10–14 dní či v prvním srpnovém týdnu.

ZDROJ:
HÖHNE, Johannes a Paul Gerhard WILHELM. Dvanáct měsíců v zahradě: plánování, výsadba, pěstování, sklizeň. V Praze: Knižní klub, 2000.

ŠEDIVÝ, Josef. Ochrana rostlin na zahradě od jara do zimy. 2., upr. vyd. Praha: Grada, 2002. Česká zahrada. ISBN 80-247-0322-X.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář