Začínáme zahradničit: Užitečné rady pro efektivní práci

Pořídili jste si novou zahradu a nejste si úplně jisti, co taková práce na ní obnáší? Připravili jsme pro vás několik obecných rad, které by vám měly do začátku pomoci. Podíváme se na to, jaké při práci používat nástroje a ochranné oděvy. Práce vám díky nim půjde rychle od ruky, aniž byste riskovali své zdraví.

Ochranné rukavice

Úprava terénu zahrady

Novou zahradu je často nejprve nutné „zkultivovat“ a přizpůsobit své představě o tom, jak by měla vypadat. Většinou se úpravy provádí spíše v povrchové části terénu, rozvrhneme si, kde bude zahrada okrasná, kde budeme pěstovat zeleninu, kde bude ovocný snad a kde bude prostý trávník.

Z nářadí tak většinou potřebujeme nástroje na práci s hlínou, tedy kolečko, lopatu, případně krumpáč a rýč. Čerstvě navozenou zeminu pak musíme řádně udusat, ideálně s pomocí ručního válce, který naplníme pro zatěžkání vodou.

Z ochranných oděvů jsou důležité především kvalitní pracovní obuv a odolné rukavice, které ochrání naše prsty od mozolů. Pokud vás však čekají opravdu náročně terénní práce, doporučujeme také bezpečností holínky a funkční ponožky. Například pracovní oděvy Engelbert Strauss jsou známé po celém světě a prodávají se také u nás, kvalita je zde zaručena.

Sázení a vysévání rostlin

Při vysévání trávníku si uválcovaný povrch mírně prohrabeme hráběmi. Vyséváme co možná nejvíce rovnoměrně. Alternativní možností je zakoupení travní rohože, kdy se položí na místo textilie obsahující ideálně rozložená semínka, či vzrostlých travních koberců. První varianta je samozřejmě nejlevnější, ale nejpracnější, poslední je na tom opačně.

Zahradničení: Nářadí a ochranné pomůcky

Dalším nezbytným vybavením bude rýč, bez kterého bychom se při sázení předpěstovaných rostlin neobešli. Pro vaši ochranu budou opět podstatné zejména rukavice, jelikož ruce při vykopávání mnoha děr dostanou patřičně zabrat.

Dlouhodobá péče o rostliny

Dlouhodobá péče o rostliny znamená především zalévání květin, stříhání keřů a prořezávání stromů. Je důležité zakoupit si kvalitní zahradní nůžky, které budou schopné vykonat čistý řez a nezničí se po prvním dni. Velký výběr naleznete prakticky ve všech hobby marketech, nebo můžete podpořit svého lokálního maloobchodníka.

Stříhání a řezání

Pro dlouhodobou pravidelnou práci na zahradě je vhodné mít vyčleněný speciální oděv. Někdo to řeší tak, že na zahradě pracuje ve starších obnošených šatech. Z hlediska bezpečnosti však doporučujeme zakoupení odolného oděvu s ochranou proti pořezání, a to kalhot i bundy, samozřejmě rukavic a pevné obuvi. Budete tak mít jistotu, že se vám při práci nic nestane, mnohdy totiž stačí málo a i malé zahradní nůžky mohou způsobit závažné řezné rány, nemluvě o tom, když používáte elektrické nůžky.

Kácení a likvidace bioodpadu

Někdy je nutné vzrostlé stromy pokácet, i na zahradách kolem rodinných domů mohou dorůst desítek metrů, kdy začnou být nebezpečné. V takovém případě přijde na řadu ruční či motorová pila, cirkulárka, sekera a další náčiní, které může nezkušenému zahradníkovi nahánět strach.

Bioodpad

Znovu tedy doporučujeme kvalitní pracovní oděv s ochranou proti pořezání, helmu, ochranné brýle, rukavice a současně přivolání zkušeného známého, na ty největší stromy pak i přivolání skutečných profesionálů, které provedou zajištění dřeviny.

Odpad z posekané trávy a květin pak biologicky likvidujeme v kompostéru, následně můžeme vzniklý kompost použít pro hnojení rostlin v dalších měsících a letech.

 


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář