Jak na slaměnky – předpěstujte je včas

Letničky, kterým to více sluší usušeným ve váze než na záhonu zná určitě každý. Říká se jim slaměnky a u nás jich lze pěstovat okolo stovky druhů. Ale aby některé z nich plně vykvetly, je třeba je vysít už na počátku jara.

S trochou nadsázky lze říci, že usušit do vázy lze prakticky cokoliv. Ale jen květiny k tomu určené se po pár týdnech nerozpadnou, nezblednou nebo neztratí svůj tvar. Patří mezi ně hlavně letničky, ale usušit můžeme i vybrané trvalky (například levanduli) nebo některé druhy trav. Slaměnky udělají radost hned dvakrát. Poprvé na záhonu, protože když je pravidelně zastřihujeme (sklízíme) vytváří nové a nové květy a podruhé už usušené a naaranžované jako originální dekorace interiéru.

Slaměnky nemusíme nutné pěstovat na samostatném záhonu. Dobře se jim daří ve společnosti s dalšími jednoletými rostlinami nebo trvalkami. Letničky vyššího vzrůstu nebo traviny můžeme vysadit také do společnosti nižších keřů (azalka, kleč) nebo použít jako sezónní dominantu skalky.

Slaměnky

Kdy začít s předpěstováním slaměnek

I když se může zdát, že na začátku března je na výsev letniček ještě brzo, opak je u některých druhů pravdou. Jde hlavně o smilek, pestrovku, kraspédii, statici a nevadlec. Brzký výsev ocení i málo známá šalvěj pomoučená a molucela.

Mladé semenáčky potřebují pro svůj zdárný vývoj především přiměřenou zálivku a dostatek světla. Vyhovuje jim světlé východní nebo jižní okno, kam dopadá přímé slunce alespoň čtyři hodiny denně. Nemůžeme-li takové podmínky rostlinám nabídnout, pomůžeme si obyčejnou stolní lampičkou. Semínka vyséváme do lehké propustné zeminy s přídavkem písku a nezapomeneme na dobrou drenáž.

Ostatní druhy slaměnek vyséváme průběžně až do poloviny dubna. Vzrostlé sazenice pak umísťujeme ven až po 15. květnu. V případě teplých a slunečných dní musíme rostlinky zalévat každé ráno alespoň po deset prvních dní. Deštivě počasí s sebou zase přináší potřebu kvalitní opory pro vyšší druhy slaměnek, protože z uválených a zablácených sazenic nikdy pěkné květy k sušení nevyrostou.

K nejméně náročným slaměnkám patří druhy, které lze pěstovat z přímého výsevu v dubnu nebo květnu; například bér, černucha, prorostlík, řeřicha nebo ostrožka stračka a většina druhů ozdobných trav.

Sklizeň a sušení slaměnek

Jakmile rostliny na záhonech plně rozkvetou, je třeba sklízet ty nejkrásnější květy nejlépe každý den. Sbírají se ráno ještě před úplným rozvitím, protože při sušení se ještě částečně rozevřou. Pravidelná sklizeň také podporuje tvorbu nových květů.

Slaměnky sušíme svázané do tenkých svazků květy dolů v tmavé a dobře větrané místnosti. Příliš velké kytice mohou místo sušení zahnívat, přebytek světla zase způsobuje blednutí. Ze stonků odstraníme všechny lístky a provázek nebo gumičku pevně utáhneme. Stonky se totiž při sušení ztenčí a květiny by mohly spadnout na zem a poškodit se.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář