Jak na domácí mouku z netradičních surovin

Mixování mouky
Mixování mouky

V moderní zdravé kuchyni se čím dál častěji setkáváme s přípravou sladkých či slaných pokrmů z netradičních surovin. Pojďme se tedy společně naučit výrobě zdravé mouky, která se stane neopomenutelnou součástí každodenního vaření.

Pohanková mouka – bezlepková a univerzální

Pohanka se svými minerály a vitamíny řadí mezi jednu z nejzajímavějších rostlin, která je zejména vhodná pro bezlepkovou dietu. V pohance nalezneme hořčík, vápník, železo, draslík, mangan, ale i například některé vitamíny skupiny B.

Produkty vyrobené z pohanky pomáhají v boji proti křečovým žilám, pozitivně ovlivňují trávicí ústrojí a také pomáhají při snižování cholesterolu.

Pohanka připravená na mouku
Pohanka připravená na mouku

Na výrobu pohankové mouky budete potřebovat jen pohanku, kterou můžete připravit dvěma způsoby. Jednoduchou verzí je možnost pohanku jednoduše v silném mixéru rozmixovat za sucha a bez namáčení. Drť následně musíte přesít a zbytky znovu rozmixovat.

Nebo můžete zkusit složitější verzi, při které pohanku přes večer namočíte do vody a necháte naklíčit. Po přibližně dvou dnech klíčky rozprostřete na pečící papír do trouby a usušíte při nízké teplotě. Suché klíčky rozmixujte na prach.

Ovesná mouka z vloček – jednoduchá a rychlá

Oves patří mezi nejznámější obiloviny u nás a je zdrojem vitamínů skupiny B a lecitinu. Vločky z něj vyrobené obsahují množství bílkovin a jsou velmi oblíbenou součástí pokrmů ve zdravé výživě.

Díky obsahu nerozpustné vlákniny nám oves pomáhá s trávením a díky vitamínům a minerálům se těšíme lepší paměti či imunitě.

Oves lze rozmixovat snadno
Oves lze rozmixovat snadno

Na výrobu ovesné mouky potřebujete ovesné vločky, které rozmixujete výkonným mixérem na velice jemno. Vločky lze rozmixovat docela dobře, proto není třeba používat síto.

Rýžová mouka – netradiční a bezlepková

Rýže se skládá z velkého množství sacharidů a menší části bílkovin. Obsahuje esenciální aminokyseliny, a pokud používáte neloupanou rýži, tak obsahuje i vysoké množství vitamínu B a dalších minerálů.

Je lehce stravitelná, přičemž hnědá rýže pomáhá s kvalitou vlasů, pokožky a nehtů. Dále snižuje krevní tlak a je vhodná pro lidi se zažívacími problémy nebo po operaci.

Rýži budete muset prosít
Rýži budete muset prosít

Rýžovou mouku můžete připravit dvěma způsoby. Prvním a jednodušším způsobem, při kterém rýži na sucho opražíte na pánvi a po zchladnutí rozdrtíte nebo rozmixujete.

Nebo můžete zvolit složitější způsob, při kterém rýži rozvaříte ve vodě a rozmixujete do hladka. Hmotu následně přesunete na plech a necháte oschnout. Poté rozdrťte válečkem a nezapomeňte prosít přes síto.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář