Rozmnožování a pěstování ananasovníku

Vzrostlá odnož ananasu pěstovaného ze zakoupeného ovoce

Ananasovník (Ananas comosus) je velmi vděčná pokojová rostlina původem z Brazílie. Zkuste si ji vypěstovat doma. Stačí koupit ananas a dále se držet našeho postupu. Jaké má tato pokojovka nároky? A jak postupovat při jejím rozmnožování? Dočtete se v článku.

Nároky na pěstování

Ananasovník je poměrně nenáročný na světlo, pouze jeho panašované variety vyžadují slunné stanoviště pro správné vybarvování. Pokud jde o teplotu, ideální je 18–21 °C, max. 25 °C. Na jaře a v létě vyžaduje zálivku, podle teploty, až 2× týdně. Před každým zaléváním nechte substrát vyschnout. V zimě jej stačí zalévat přibližně jednou týdně. Během sezony je vhodné přihnojování přibližně 1× za 14 dní.

Jako další zástupci z čeledi broméliovité i ananasovník má rád rosení. To provádíme stejně často jako zálivku, opět s ohledem na roční období a teplotu. K občasnému čištění listů stačí pouze voda a hadřík. Substrát vyžaduje hlinitý, obohacený rašelinou a štěrkem či pískem, ideálně v poměru 7 : 3 : 2. Mladé rostliny se přesazují každoročně. Ananas je citlivější na studený průvan, jinak je velmi odolný.

Rozmnožování ananasovníku doma

Rostliny se rozmnožují odnožemi, vršky z plodů či ze semen. Základem úspěchu pěstování rostliny z vršku plodu je zakoupení ananasu s hezkou zelenou růžicí a středovými listy. Růžice s oschlými částmi či ty bez listů ve středu mají nízkou životaschopnost.

Rozmnožování listovou růžicí

Růžici opatrně oddělte od plodu kroutivým pohybem. Spodní část následně zarovnejte nožem. Listy z několika spodních pater odstraňte ručně, též i všechny poškozené listy. Vršek plodu lze zakořenit ve vodě nebo rovnou v květináči s drenáží a substrátem složeným z rašeliny a písku. Pokud necháte ananasovník zakořenit ve vodě, nezapomeňte ji pravidelně měnit.

Plod ananasu

Rostliny pro zakořenění sázíme do květináče s drenáží. Substrát pro zakořenění je nejlepší z rašeliny a písku, může obsahovat i hlinitou složku. Květináč volte tak široký, aby se do něj vešel celý vršek plodu. Zasadíte-li růžici rovnou do květináče, zalijte ji a zakryjte sáčkem či fólií pro následující 3 týdny. Každý den na 5 minut odkryjte a případně jemně zavlažte, tak aby substrát nebyl suchý ani přemokřený. Když se ukážou nové lístky, fólii odstraňte.

Může se stát, že střed růžice v průběhu kořenění vyhnije apod. V takovém případě není nutné hned vše vzdávat. Zkuste rostlinku, má-li kořeny, zasadit a počkejte alespoň 3 měsíce. Je velká pravděpodobnost, že se časem objeví odnož, kterou pak budete moci zasadit. Mezitím o rostlinu pečujte normálně a nezapomeňte jí odstranit případné hnijící listy.

Množení odnožemi

Ananasové odnože se objevují přirozeně ve chvíli, kdy je mateřská rostlina stará nebo když rostlina usiluje o přežití. Odnože k přesazení se odebírají ve chvíli, kdy jsou alespoň polovičního růstu oproti mateřské rostlině. Sazí se do stejného substrátu pro zakoření jako listová růžice. Odnože s kořínky se obvykle ujímají lépe než ty bez kořínků. Rostlinky je dobré zpočátku zakrýt na tři týdny a denně větrat cca 5 minut. Po třech měsících rostlinu poprvé přesaďte.

 

5 signálů, že ananasovník strádá, a jejich význam

  1. Oschlé části listů, někdy stočené = sucho a vysoké teploty – vyžaduje pravidelné rosení a zálivku, případně přesun do chladnější místnosti. (Pozn.: Samotným stáčením listů reaguje na průvan.)
  2. Špatné vybarvení listů = nedostatek světla – potřebuje světlejší umístění.
  3. Skvrnité žloutnutí podél cévních svazků = červec – ošetřete insekticidem.
  4. Pomalý růst = potřebuje výživu.
  5. Hniloba u báze = příliš vlhko a chladno – omezte zálivku, přesuňte na teplejší místo, nechte vyschnout.

ZDROJ:

LONGMAN, David. Péče o pokojové rostliny. 3. čes. vyd. Praha: Slovart, 1998.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář