Jak se pozná kvalitní čerpadlo? Nevíte o něm

Čerpací technika je nedílnou součástí každé stavby. Přestože ve mnohých slovo „čerpadlo“ vyvolává dojem jakési techniky, o jejíž funkčnosti mají jen vzdálenou představu, ve skutečnosti potřebuje každý nás funkční čerpadlo k běžnému životu několikrát denně. Bez čerpadel by totiž dnes jen máloco fungovalo tak dobře.

Aby voda tekla stabilním silným proudem

Prakticky v každé stavbě se dnes čerpadlo (ať už se nachází přímo v budově, nebo ne) stará o to, aby voda ve vodovodním potrubí vystoupala i do nejvyšších pater a proud ze všech kohoutků byl dostatečně silný. Čerpadlo se zde stará o to, aby v potrubí byl dostatečný tlak a voda tak při otevření kohoutka tryskala ven.

Někdy se může stát, že při otevření více kohoutků naráz – například v rodinném domě – tlak není dostatečný. Řešením může být dodatečný posilovací systém namontovaný přímo v domě, který dokáže tlak vyrovnat ve chvíli, kdy je odběr vody vyšší a tlak začne kolísat.

Teplo za každé situace

Pokud využíváte teplovodní topení, jde o další stavební prvek, který se neobejde bez čerpadla. Stálý tlak v potrubí zajistí, že topení bude správně fungovat v nižších i vyšších patrech. V opačném případě se může stát, že se oběh vody naruší a v radiátoru se přestane voda obměňovat.

Pozor také na to, aby topení bylo odvzdušněné. Radiátory je proto nutné jednou za čas zkontrolovat a upustit případný vzduch ventilem, poté dopustit do oběhu chybějící vodu a zajistit potřebný tlak. Jen tak může teplovodní potrubí správně fungovat po celou zimu.

Když je vody moc

Když máte naopak vody nadbytek, než vynášet vodu s pomocí kbelíků, vsaďte raději na pomoc čerpadla. Na sklepy zatopené mírně znečištěnou vodou povolejte drenážní a ponorná čerpadla. Na silně znečištěnou vodu pak vsaďte na čerpadla kalová. Rychlé odčerpání vody může zachránit stavbu před narušením statiky a nutností zajištění nákladných oprav.

Další využití čerpadel v domácnosti

U rodinných domů se nachází čerpadlo prakticky u každého bazénu, kde zajišťuje filtraci vody. Čerpadla můžeme najít i u závlahových a čisticích systémů, v tlakové kanalizaci a na mnoha dalších místech.

Vždy platí, že byste při výběru čerpadla měli hledět na to, aby čerpadlo byl vhodné pro vaše využití:

  • Jaký má čerpadlo výtlak
  • Jaký má průtok
  • Jaký má maximální tlak
  • Pro jakou kvalitu vodu je čerpadlo určené
  • Pod jakým napětím čerpadlo pracuje
  • Jaké má čerpadlo určení

Raději investujte do kvalitního čerpadla, jehož parametry splní vaše potřeby, aniž by trpěla jeho životnost. Nejlepší čerpadlo je totiž takové, o kterém nevíte, že ho máte – pracuje spolehlivě, tiše a zajistí všem členům vaší domácnosti maximální pohodlí – a voda je vždy tam, kde být má.

Objevte širokou nabídku kvalitních čerpadel na www.RedEd.cz

RedEd.cz logo

 


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář