Nezbytná rozhodnutí, která vás čekají, když stavíte či rekonstruujete byt, dům či chalupu

Stavíte či přestavujete dům či byt? Rekonstruujete chalupu? Pokud se právě aktuálně zabýváte přestavbou nebo drobnými úpravami domu či rekreačního objektu, čeká vás spousta rozhodování. Jaké materiály zvolit, zda budete kupovat nové vybavení do interiéru, od koho si necháte na stavbě pomoci a další věci. Pojďme se na některé z úkonů, která vás čekají, podívat zblízka.

Kam s elektroměrovým sloupkem

Jednou z věcí, která vás čeká a nemine, je správné umístění rozvaděče, který se nazývá elektroměrový sloupek. Ten slouží k tomu, aby měřil množství odebírané energie. Nejvhodnější je umístit jej buď:

  • nad omítku,
  • pod omítku,
  • samostatně.

Ze zákona mohou rozvaděče obsahovat pouze hlavní jistič, elektroměr a někdy také přijímač HDO. Přestože se může zdát vymýšlení a hledání správného místa pro rozvaděč zbytečné, je to nezbytná součást domu a jeho umístění není radno podceňovat.

Rozmístění zásuvek v bytě

Další rozhodnutí, které důkladně promyslete, je počet a umístění zásuvek. Dobře si rozmyslete, kolik a kde jich chcete mít. Je totiž mnohem lepší a rozumnější, mít radši zásuvek nadbytek než nedostatek. Pokud je to možné, veškeré vybavení domácnosti si promyslete dopředu a pracujte s vizualizacemi. Tak se vyhnete tomu, že vedle gauče bude chybět zásuvka na stojací lampu a na lince nebude prostor pro šňůru od rychlovarné konvice a současně také na lednici.

Podlahy do jednotlivých místností

Máte představu o tom, jaké druhy podlah a do jakých místností umístíte? Pro vaše pohodlnější bydlení mějte na paměti, k čemu jaká místnost bude sloužit a jaká podlaha je do ní nejvhodnější. Přestože dlaždice by na kuchyňské podlaze vypadaly opravdu luxusně, uvědomte si, že by při jakékoliv nehodě, která by zahrnovala kupříkladu příbor spadlý na zem, mohlo dojít k jejich prasknutí. Zkrátka a dobře, zkuste při vymýšlení a vybírání všech možných druhů povrchů předvídat všechny možné scénáře, ke kterým by mohlo dojít.

Osvětlení a zdroje světla

A jelikož podlahy jsme již probrali, je načase přesunout se ke stropům. Další položka, o které totiž budete muset přemýšlet, je osvětlení. Ať už zvolíte stropní světla, lustry nebo originální žárovky bez krytů, přemýšlejte i nad tím, jaké bude světlo v jednotlivých místnostech přes den. Kudy budou dopadat sluneční paprsky, na jaké straně vychází a na jaké zapadá slunce a tak podobně.

Držte se stejného typu oken

S umístěním světel je úzce spojeno i rozmístění oken. V rámci domácnosti se držte jednoho stylu. Jediná místnost, do které můžete umístit jiná okna je koupelna. Ale pod pojmem jiná okna nemáme na mysli zcela odlišný styl oken, nýbrž jiné zabarvení skel. Zejména do koupelny jsou totiž vhodná skla s mléčným zabarvením nebo samolepící zrcadlová folie na skla. Pokud totiž nejste duší exhibicionista, určité soukromí na toaletě a při mytí zcela jistě oceníte.

Pozor na dveře

Zamýšlet se nějak zdlouhavě nad dveřmi napadne málokoho. Respektive nad tím, na jakou stranu se budou otvírat a zavírat. Více času stráví většina lidí tím, že si vybírá jejich vzhled. Jenomže pozor. Někdy se může stát, že se umístění dveří nepromyslí a následně vzniknou nepříjemné situace. Příkladem může být to, že neřešíte umístění dveří u toalety, což má za následek, že pokaždé, když si chcete odskočit, musíte si nejprve poradit s tím, jak se do oné místnosti vůbec dostat.

Spoustu zdaru pří stavbě i rekonstrukci a nezapomínejte vše důkladně promýšlet. Někdy se totiž některé položky a úkony mohou zdát samozřejmé, ale byli byste překvapení, jak často dochází k vtipným omylům, se kterými se musíte naučit žít nebo pokračovat ve stavbě a odstranit je.

  • Zdroj obrázku 1: Stock-Asso / Shutterstock.com
  • Zdroj obrázku 2: Pinkyone / Shutterstock.com

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář