Pracujte bezpečně s ochrannými pomůckami

Každé řemeslo, úpravy na domě, kutění v dílně, ale třeba i malování pokojů považované za běžnou činnost, nese svá rizika, jež mohou vyústit až v závažné poranění. Snad každý řemeslník má zkušenosti s poleptáním kůže, naražením prstů, popálením, pořezáním a podobě.

Mnoha nehodám lze však jednoduchou prevencí účinně předcházet. Nepodceňujte proto prevenci, ušetří vám dny a týdny nechtěného naříkání, nebo dokonce nutné léčby poranění.

Montérky

Vybíráme ochrannou pomůcku

Že jste si koupili první pracovní rukavice, na které jste narazili, neznamená, že nyní jsou vaše ruce „nesmrtelné“, nevhodná pomůcka nemusí míru rizika snižovat dostatečně. V následujících bodech naleznete správný postup výběru ochranné pomůcky.

Podle vykovávané činnosti

Na prvním místě je zcela logicky nutno zvážit, jakou činnost budete vykonávat, jaká z ní plynou rizika, a tedy které části těla bude nutné ochránit.

A tak například pro dlouhodobou práci s hlučnými stroji (bruska, cirkulárka, sbíječka) je nezbytná ochrana sluchu. Pro sváření je jistě samozřejmostí ochrana zraku. Při práci s kyselinou, elektrickou a žhavými předměty je naprosto nezbytné ochránit ruce a někdy i ostatní části těla tak, aby byl zcela vyloučen kontakt pokožky s vnějšími předměty. Vynechat často nemusíme ani pracovní obuv.
Svářečské rukavice

Podle míry rizika

Různá činnost pak také přináší rozdílné riziko. A tak zatímco hasič bude mít ty nejmodernější pomůcky chránící proti ohni, na domácí práci vám většinou postačí základní míra ochrany. Hodnotit můžeme také jiné faktory než žár (nebezpečnost žíraviny, rychlost odlétávajících částic, míra hluku…).

Pomůcky jsou dle míry rizika standardně děleny do třech kategorií.

Minimální riziko

Zde nalezneme základní oděvy, jako jsou montérky, zahradnické rukavice a podobně. Jedná se o ochranné pomůcky při běžné zahradní a pracovní činnosti, která zejména chrání před nečistotami. Pomůcky jsou v rámci Evropy označeny známým symbolem CE.

Střední riziko

Zde nalezneme pracovní oděvy a doplňky, které ochrání před mechanickým tlakem, říznutím, oděrem a podobně. Pomůcky vyžadují testování a schválení pověřeným orgánem (schvalovací orgán musí být uveden v příbalovém letáku). Na výrobcích naleznete kromě znaku CE také doplňující symboly, které upřesňují míru ochrany.

Smrtelné riziko

Běžný uživatel se s touto pomůckou nejčastěji setká například ve formě helmy na motocykl. Využívají jich ale také hasiči, potápěči, různé zásahové jednotky a podobně. Tyto pomůcky pomáhají lidem přežít pády, žáry, tuhé mrazy, v zamořeném prostředí atp.

Pomůcky jsou certifikovány CE, schvalovány nezávislým notifikovaným orgánem, celý výrobek je důkladně testován a schvalován velmi komplexně.

Podle kompatibility

Jednotlivé části ochranného setu musí často být vzájemné slučitelné. Co si pod tím představit? Není logicky přípustné, aby si kyselina mohla najít cestu mezi rukavicemi a kombinézou. Vždy si proto zjistěte, nenakupujete-li rovnou sady ochranných pomůcek, lze-li jednotlivé části kombinovat.

Nakupte na Bestafe.sk

Nakupte kvalitní OOPP (osobní ochranné pracovní prostředky) na Bestafe.sk. V e-shopu naleznete pomůcky, které dokonale ochrání při veškerých činnostech vykonávané v domácích podmínkách.

BestAfe logo

Obchod se tak stává partnerem pro všechny kutily, řemeslníky a zahradníky, pro které je práce zálibou. Nalezneme ale i pokročilé pracovní oděvy do firem, kterým obchod nabízí potisk montérek, Stovky dostupných produktů jsou velmi přehledné rozděleny do kategorií, ze kterých si vybere skutečně každý.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

Přidejte komentář